"Musí to být ta nejlepší selfie ze všech." Rukojmí se vyfotil s únoscem letadla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 3. 2016 13:36
Šestadvacetiletý zdravotník Ben Innes byl jedním ze sedmi posledních rukojmích na palubě uneseného egyptského airbusu. Jeho fotografie s únoscem opásaným domnělým sebevražedným pásem s výbušninou obletěla sociální sítě ještě ve chvíli, kdy byl držen na palubě letadla. Policie ještě nevěděla, jaká je motivace únosce, ani jak moc je nebezpečný.
Unesené egyptské letadlo na letišti na Kypru.
Unesené egyptské letadlo na letišti na Kypru. | Foto: Reuters

Nikósie - Jen několik hodin po úterním únosu egyptského airbusu se na sociálních sítích objevila fotografie samotného únosce přímo z paluby letadla.

"Neobyčejný artefakt" pořídil jeden z rukojmích poté, co letadlo přistálo na letišti v kyperské Larnace.

Egypťan Sajf Addín Mustafa, který v úterý unesl letadlo s 62 lidmi na palubě, jednal pravděpodobně z důvodu pomatení mysli. Kyperské úřady se shodly na tom, že za jeho čin může psychická labilita.

O příčetnosti by se ale dalo pochybovat i v případě šestadvacetiletého zdravotníka Bena Innese, který zůstal mezi posledními rukojmími na palubě Airbusu A320 a fotografii pořídil.

S úsměvem na rtech stojí vedle únosce, který je opásán něčím, co on sám vydával za sebevražednou vestu plnou výbušnin.

Innes snímek ještě z letadla stihl poslat svým přátelům. "Řekl jsem si, že je-li jeho bomba skutečná, pak stejně nemám co ztratit," líčil britským médiím poté, co drama skončilo.

Poprosil jednoho z členů posádky, aby mu pomohl tlumočit. Přistoupil k Mustafovi a požádal ho, jestli se s ním může vyfotit. Ten údajně souhlasil a letuška je oba zvěčnila. "Musí to být ta nejlepší selfie ze všech," řekl listu The Guardian.

Udržet si dobrou náladu

Později se hájil tím, že se k únosci chtěl dostat co nejblíže, aby zjistil, zda je jeho sebevražedný pás skutečný. Po bližším pohledu nabyl podezření, že není.

Několik hodin nato kamery kyperské televize zaznamenaly, jak několik osob ze zajatého letadla uteklo. Zda je k tomu vedlo zjištění, že je Sajf Addín Mustafa pravděpodobně neozbrojený, a tudíž neškodný, si lze jen domýšlet.

Pohnutky mladého Angličana k jeho riskantnímu činu přitom zůstávají podobnou záhadou, jakou je motivace samotného únosce.

"Říkal jsem si proč ne? Pokud nás všechny vyhodí do vzduchu, bude to stejně jedno,” pokusil se Innes později vysvětlit své jednání. "Nevím, proč jsem to udělal. Bylo to neopatrné, ale snažil jsem se uchovat si dobrou náladu ve chvíli nepřízně osudu.”

Když Sajf Addín Mustafa letadlo unesl, mířilo z Alexandrie do Káhiry a neslo na palubě podle egyptských zdrojů 55 pasažérů a posádku. Kapitánovi airbusu pohrozil, že na sobě odpálí výbušninu, pokud neodkloní let na Kypr. Po přistání většinu pasažérů propustil, ale sedm osob včetně Bena Innese držel v letadle ještě několik hodin, než se sám vzdal. Pak se ukázalo, že žádné výbušniny u sebe neměl a pás byl falešný.

Ze zprávy kyperské vysílací společnosti CYBC vyplývá, že se Mustafa únosem letadla pokoušel řešit své rodinné problémy. Jeho kyperská žena od něj odešla a i s dětmi se odstěhovala zpátky na Kypr. “Asi to udělal, aby je získal zpět," citoval egyptský list Al-Ahrám jednu z Mustafových sousedek.

 

Právě se děje

Další zprávy