Sekta Boko Haram zabila tři desítky lidí. Zaútočila v Čadu

ČTK ČTK
13. 2. 2015 13:18
Boko Haram působí hlavně v Nigérii, ale v poslední době ohrožuje také obyvatele pohraničních oblastí sousedních zemí - Kamerunu, Čadu a Nigeru.
Policejní hlídka v Nigérii.
Policejní hlídka v Nigérii. | Foto: Reuters

Ndjamena - Islamisté z nigerijské skupiny Boko Haram poprvé zaútočili na území Čadu.

V noci na pátek se přeplavili na člunech do vesnice na břehu Čadského jezera a zabili deset lidí. S odvoláním na svědky to oznámila agentura Reuters.

Při dalších dvou útocích na severovýchodě Nigérie pak podle AFP zemřelo 21 lidí. Boko Haram působí hlavně tam, ale v poslední době ohrožuje také obyvatele pohraničních oblastí sousedních zemí.

Čadská policie oznámila, že v noci na pátek vesnici na čadské straně jezera napadlo asi 30 bojovníků Boko Haram. Než se vojákům podařilo je zatlačit zpět, zapalovali domy.

Znovu zaútočili i v Nigérii

Z Nigérie jsou útoky hlášeny ze dvou míst státu Borno. Svědek vypověděl, že ve vesnici Akida radikálové pozabíjeli 12 lidí a v Mbutě devět dalších.

Útočníci v obou vesnicích také ničili domy a obchody. Útoky Boko Haram už vyhnaly z domovů tisíce obyvatel vesnic a měst na severovýchodě Nigérie.

V Nigeru se radikálové v minulých dnech zaměřili na pohraniční město Diffa, jehož správa vyhlásila dvoutýdenní výjimečný stav. Parlament navíc schválil vyslání vojsk do Nigérie, takže Niger se připojí k regionální jednotce sestavené proti Boko Haram.

Cílem Boko Haram je vytvořit v oblasti Čadského jezera stát fungující podle islámského práva. O jezero se dělí Nigérie, Čad, Kamerun a Niger. Tyto země hodlají proti islamistům postavit společný kontingent o síle 8700 mužů.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy