Mimořádná zpráva

Sekta Boko Haram zabila tři desítky lidí. Zaútočila v Čadu

ČTK ČTK
13. 2. 2015 13:18
Boko Haram působí hlavně v Nigérii, ale v poslední době ohrožuje také obyvatele pohraničních oblastí sousedních zemí - Kamerunu, Čadu a Nigeru.
Policejní hlídka v Nigérii.
Policejní hlídka v Nigérii. | Foto: Reuters

Ndjamena - Islamisté z nigerijské skupiny Boko Haram poprvé zaútočili na území Čadu.

V noci na pátek se přeplavili na člunech do vesnice na břehu Čadského jezera a zabili deset lidí. S odvoláním na svědky to oznámila agentura Reuters.

Při dalších dvou útocích na severovýchodě Nigérie pak podle AFP zemřelo 21 lidí. Boko Haram působí hlavně tam, ale v poslední době ohrožuje také obyvatele pohraničních oblastí sousedních zemí.

Čadská policie oznámila, že v noci na pátek vesnici na čadské straně jezera napadlo asi 30 bojovníků Boko Haram. Než se vojákům podařilo je zatlačit zpět, zapalovali domy.

Znovu zaútočili i v Nigérii

Z Nigérie jsou útoky hlášeny ze dvou míst státu Borno. Svědek vypověděl, že ve vesnici Akida radikálové pozabíjeli 12 lidí a v Mbutě devět dalších.

Útočníci v obou vesnicích také ničili domy a obchody. Útoky Boko Haram už vyhnaly z domovů tisíce obyvatel vesnic a měst na severovýchodě Nigérie.

V Nigeru se radikálové v minulých dnech zaměřili na pohraniční město Diffa, jehož správa vyhlásila dvoutýdenní výjimečný stav. Parlament navíc schválil vyslání vojsk do Nigérie, takže Niger se připojí k regionální jednotce sestavené proti Boko Haram.

Cílem Boko Haram je vytvořit v oblasti Čadského jezera stát fungující podle islámského práva. O jezero se dělí Nigérie, Čad, Kamerun a Niger. Tyto země hodlají proti islamistům postavit společný kontingent o síle 8700 mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy