reklama
 
 

Nigérie kvůli bojům s Boko Haram odložila únorové volby

Aktualizováno 7. 2. 2015 18:20
Volby se měly konat 14. února. Armáda plánuje zakročit proti Boko Haram, proto se termín přesouvá na konec března.

Abuja - Nigérie kvůli násilnostem odehrávajícím se na severu země odložila prezidentské a parlamentní volby, které se měly konat 14. února. S odvoláním na zdroje z volební komise agentura DPA oznámila, že novým volebním termínem bude 28. březen.

Odklad má umožnit armádám Nigérie a okolních zemí zabezpečit sever ohrožovaný radikály ze skupiny Boko Haram. Odešlo kvůli nim z domovů na 1,5 milionu lidí a podle AP by v takové situaci zřejmě nehlasovalo několik milionů lidí.

Do bojů proti Boko Haram vstoupil také Kamerun a Čad a v minulých deseti dnech se podařilo radikály vytlačit z desítek měst a vesnic na severu. Plánují se ale další velké vojenské operace.

Odklad voleb prosazoval už delší dobu prezident Goodluck Jonathan, ale opozice, která proti Jonathanovi prosazuje jako svého kandidáta Muhammadua Buhariho, byla proti. Stoupenci obou táborů pohrozili, že při prohře svého kandidáta rozpoutají násilí. Při povolebních násilnostech v roce 2011, kdy Buhari souboj s Jonathanem prohrál, zahynulo 800 lidí.

Voleb má právo zúčastnit se přes 68 milionů občanů, avšak volební komise ještě skoro polovině z nich nedoručila volební lístky.

autor: ČTK | 7. 2. 2015 11:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama