Sebevražedné atentátnice v Nigeru zabily jenom sebe

ČTK ČTK
11. 2. 2015 22:25
Boko Haram chce vytvořit stát fungující podle islámského práva kolem Čadského jezera, o které se dělí Nigérie, Čad, Kamerun a Niger.
Rodina prchající před násilím Boko Haram.
Rodina prchající před násilím Boko Haram. | Foto: Reuters

Abuja/Niamey - Čadská armáda podle agentury Reuters oznámila, že v nigerijském městě Gambaru zabila 13 bojovníků islamistické organizace Boko Haram. Při útoku padl i jeden čadský voják. Dvě sebevražedné atentátnice se odpálily v nigerském městě Diffa, ale tento útok si pravděpodobně nevyžádal žádné další oběti.

"Ženy dnes provedly dva sebevražedné útoky," uvedl k útoku v Diffě policejní zdroj. "Obě zemřely a myslím, že byly jedinými oběťmi," dodal zdroj citovaný Reuters.

Nigerská vláda v úterý vyhlásila na území regionu Diffa, který islamisté v minulých dnech napadali, patnáctidenní výjimečný stav a nigerský parlament schválil vyslání jednotek do sousední Nigérie, kde budou v rámci regionálních sil bojovat proti ozbrojené islamistické skupině Boko Haram. Předtím tak učinil rovněž Čad.

Boko Haram chce vytvořit stát fungující podle islámského práva kolem Čadského jezera, o které se dělí Nigérie, Čad, Kamerun a Niger.

Jenom loni v bojích vyprovokovaných touto organizací přišlo v Nigérii o život zhruba 10 000 lidí. Regionální armády tvrdí, že v poslední době zabily v bojích v příhraničních oblastech stovky radikálů.

Nigérie s Nigerem, Čadem, Kamerunem a Beninem hodlá vytvořit proti Boko Haram společný kontingent o síle nejméně 8700 mužů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy