Šejk nabízí prezidentovi Uruguaye milion dolarů za ojetinu

ČTK ČTK
7. 11. 2014 7:54
José Mujica, který proslul skromným životním stylem, zvažuje prodej svého bleděmodrého volkswagena "brouka". Utržené peníze by dal na charitu.
Uruguayský prezident José Mujica
Uruguayský prezident José Mujica | Foto: Reuters

Montevideo - Nejmenovaný arabský šejk nabízí prezidentovi Uruguaye Josému Mujicovi za jeho starého volkswagena "brouka" milion dolarů (zhruba 22,3 milionu korun).

Mujica, který světově proslul skromným a neokázalým životním stylem, jezdí bleděmodrým veteránem z roku 1987 občas o víkendech. Peníze z případného prodeje vozu hodlá věnovat na výstavbu sociálních bytů, informoval uruguayský časopis Búsqueda.

"Předložili mi nabídku," potvrdila magazínu svérázná hlava státu. "Zpočátku jsem byl trochu překvapen, nevěnoval jsem tomu pozornost. Ale vzápětí přišla další nabídka a začal jsem ji brát trochu vážněji," řekl Mujica.

"V každém případě, pokud se to uskuteční, veškeré peníze půjdou na Plan Juntos (program výstavby bytů pro lidi bez prostředků) a další služby v Uruguayi," slíbil 79letý bývalý člen radikálně levicového partyzánského hnutí Tupamaros.

Podle časopisu projevil o automobil zájem také mexický velvyslanec v Uruguayi Felipe Enríquez, který Mujicovi za "brouka" nabízel deset pick-upů s náhonem všech čtyř kol. Enríquez časopisu řekl, že je velkým obdivovatelem Mujici, "jeho odkazu, lidských hodnot a jeho skutečné solidarity s těmi nejpotřebnějšími".

Nejchudší prezident světa

Reálná hodnota prezidentova vozu je odhadována na 70 tisíc pesos (zhruba 62 500 korun). Se svým plechovým miláčkem se Mujica ukázal například při prezidentských volbách 26. října, kdy v něm přijel hlasovat. Sám už ale nekandidoval, protože o druhé funkční období v řadě se nemůže podle ústavy ucházet. Jeho mandát tak vyprší v březnu příštího roku.

Mujica bývá v médiích označován za "nejchudšího prezidenta světa". Více než 80 procent svého prezidentského platu věnuje na program Plan Juntos, který spustil po svém nástupu do úřadu v roce 2010. Během svého pětiletého mandátu rovněž legalizoval potraty, sňatky homosexuálů či marihuanu.

 

Právě se děje

před 2 minutami
Další zprávy