Krutý uruguayský diktátor zemřel. Rok po odsouzení

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
18. 7. 2011 9:53
Juan María Bordaberry dostal třicet let vězení. Mohl ale zůstat doma
Bordaberry (vlevo) byl za své zločiny souzen.
Bordaberry (vlevo) byl za své zločiny souzen. | Foto: Reuters

Montevideo - Další muž z generace latinskoamerických diktátorů sedmdesátých a osmdesátých let minulého století je po smrti.

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel v domácím vězení bývalý vůdce Uruguaye Juan María Bordaberry. Oznámila to jeho rodina.

Tento politik byl demokraticky zvolen v roce 1971. V časech, kdy nejmenší jihoamerická země procházela vážnými hospodářskými problémy.

Bordaberry se rozhodl o dva roky později rozpustit parlament, zlikvidovat veškerou opozici a vládnout jako diktátor s pomocí armády.

Pak ale došlo mezi prezidentem a armádními špičkami k rozkolu a vojáci Bordaberryho v roce 1976 od moci odstavili. K vládě civilistů a demokracii se Uruguay vrátila až o devět let později, dnes patří k hospodářsky úspěšnějším a bohatším státům jihoamerického kontinentu.

Bordaberryho vláda se vyznačovala krutým zacházením s oponenty. Desítky lidí beze stopy zmizely nebo byly zavražděny, ve vězeních a policejních celách představitelé režimu mučili a bili zadržené.

Foto: Aktuálně.cz

Po přechodu k demokracii si vojáci podobně jako v Chile vymohli amnestii, ale nakonec Bordaberry až v roce 2007 přece jen stanul před soudem.

Tribunál mu loni v březnu vyměřil třicet let vězení, ale vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu šlo spíše o symbolické odsouzení. Bývalý prezident si odpykával trest v domácím vězení, ale stejně už nebyl schopen kvůli nemoci domov často opouštět.

Na politickou dráhu se dal i jeho syn Pedro, který je senátorem a před dvěma lety neúspěšně kandidoval na prezidenta.

Hlavou státu se stal levicový politik Jose Mujica, který byl v době vlády vojenské junty vězněn.

Před Bordaberrym v posledních letech zemřeli i dalších bývalí diktátoři. Chilský Augusto Pinochet v roce 2006, paraguayský Alfredo Stroessner o několik měsíců před ním.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy