Šéf Pentagonu narazil v Moskvě na ledový nezájem

Red Zah, Reuters
23. 4. 2007 15:48
Rusko odmítá spolupráci na protiraketové obraně

Moskva - Americký ministr obrany Robert Gates se dnes pokusil o nemožné: přesvědčit Rusy, aby se smířili s rozmístěním prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě. Výsledek se dal očekávat Rusové své odmítavé stanovisko nezmění.

Washington tvrdí, že umístění radaru na českém území a raketové základny v Polsku zvýší bezpečnost USA a jejich spojenců proti možnému úderu ze strany některého z nevypočitatelných států, jako je například Írán.

Moskvu relativní blízkost vojenských zařízení znepokojuje, přestože Američané opakovaně prohlašují, že protiraketová obrana není namířena proti Rusku. Spor o obranný "deštník" přispěl k dramatickému zhoršení vztahů mezi vládami George Bushe a Vladimira Putina, byť se oba ještě nedávno označovali za strategické partnery.

  • ČTĚTE VÍCE: Putin opět napadl protiraketový systém

Poté, co Putin v únoru vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s bezprecedentní kritikou amerického obranného systému, začala média i někteří státní představitelé hovořit o nové studené válce.

"Studená válka skončila a nikdo by neměl usilovat o její návrat," prohlásil dnes v Moskvě šéf Pentagonu. "Vyzýváme Rusko, aby se k naší obranné iniciativě připojilo jako partner."

Gatesův ruský protějšek Anatolij Serďukov ale nabídku nepřijal: "Ruský postoj k  této otázce se nemění. Strategický raketový systém je vážným destabilizujícím faktorem, který může mít výrazný dopad na regionální i globální bezpečnost," cituje ministra obrany ruská agentura Interfax.

Gatese pak v Kremlu přijal i prezident Vladimir Putin, který zároveň avizoval, že se po jednání telefonicky spojí s Georgem Busem.

Americký ministr během své cesty po Evropě zavítá k jednáním o protiraketové obraně také do Německa a Polska. V Česku mezitím o věci jedná Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering.

  • ČTĚTE VÍCE: Raketový generál USA je v Praze. Chválí radar

Jak Gates v Moskvě řekl novinářům, USA jsou připraveny podělit se s Ruskem o obrannou technologii, například o data zpracovávaná systémem včasné výstrahy.

"Když budou Spojené státy a Rusko spolupracovat, vydělají na tom obě země i ostatní. Když to nedokážeme, můžeme všichni prohrát," varoval šéf Pentagonu.

Oba ministři obrany se sice dohodli na pokračování v dialogu prostřednictvím expertů, jeden z členů americké delegace ale agentuře Reuters řekl, že Washington své plány nezmění, ať už se Rusové zachovají jakkoli.

Protiraketový obranný systém navíc není jediným předmětem sporů mezi USA a Ruskem. Moskva nese s rostoucí nelibostí také jakékoli výhrady k neuspokojivému stavu demokracie v zemi a veškerou zahraniční kritiku tohoto rázu označuje za vměšování se do vnitřních záležitostí.

Obě země se také dívají rozdílně na íránský jaderný program. Zatímco USA se obávají, že se Teherán snaží vyvinout jadernou zbraň, Rusko Íráncům pomáhá se stavbou jaderného reaktoru v Bušehru. Kromě toho Íránu prodává vlastní raketové systémy a nijak nedbá varování Washingtonu, že tím ohrožuje regionální bezpečnost.