Putin opět napadl protiraketový systém

Red Zah, Reuters, čtk
10. 2. 2007 12:56
Mnichov - Ruský prezident vystoupil s nezvykle tvrdou kritikou Spojených států. Odmítl rozmisťování jejich obranného systému v Evropě.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tento týden je to již několikáté vyjádření ze strany představitelů politického a vojenského establishmentu v Rusku, které vyznívá v tomto duchu.

Týden poté, co v Kremlu označil plány na vybudování americké radarové stanice a raketové základny ve východní Evropě za přímou hrozbu Rusku, zopakoval dnes tento názor Vladimir Putin i na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově.

"Kdo to potřebuje?"

Českou republiku ani Polsko, kde by tato zařízení měla být umístěna, sice výslovně nezmínil, není však pochyb, koho měl na mysli, když řekl, že Evropané americký systém nepotřebují a že tento krok pouze rozpoutá novou vlnu zbrojení.

Ze základny.
Ze základny. | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

"Systém neslouží bezpečnosti, ale pouze provokuje nové zbrojení," řekl Putin na adresu radaru a protiraketových střel, o jejichž umístění požádal Washington Prahu a Varšavu.

"Kdo to potřebuje?" zeptal se v Mnichově ruský prezident. "Pochybuji, že Evropané," odpověděl si vzápětí sám.

Žádná ze zemí, kterých se USA obávají, nemá podle něj rakety, proti kterým by byl takový systém potřebný. I hypotetické úvahy, že by je mohli mít například Severokorejci, "zjevně odporují zákonům balistiky", pokračoval ruský prezident.

"Vy nám chcete kázat o demokracii?"

Putin zároveň varoval před militarizací vesmíru, která podle něj může mít nesmírné následky srovnatelné s jaderným konfliktem.

Spojené státy, které Rusko ještě nedávno označovalo za strategického partnera, a ostatní západní země podrobil Putin tvrdé kritice za to, že se snaží světu vnutit svou vůli a učinit jej unipolárním.

Bush a Putin: Kdysi si byli blízcí, dnes je dělí propastná nedůvěra
Bush a Putin: Kdysi si byli blízcí, dnes je dělí propastná nedůvěra | Foto: Reuters

"Co je unipolární svět? Ať už se tento termín budeme snažit jakkoli přikrášlit, znamená jediné centrum moci, jediné centrum síly a jediného pána," řekl Putin a dodal:

"Nemá to nic společného s demokracií, protože ta představuje názor většiny beroucí ohled na názor menšiny. Lidé nás pořád chtějí učit demokracii, ale ti samí lidé, kteří nám dávají přednášky, se demokracii sami nechtějí naučit."

To, že Spojené státy v bezpečnostních otázkách opakovaně překračují vlastní hranice, podle Putina svět bezpečnějším neučinilo, právě naopak.

 

Právě se děje

Další zprávy