Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby, prezentované letos před nizozemským soudem, sestřelila 17. července 2014 odpoledne raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Všech 298 cestujících a členů posádky přišlo o život. Většinu obětí tvořili Nizozemci, proto se soudní proces koná právě v Nizozemsku v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.
"Experti konstatovali, že náraz do trupu letadla odpovídá raketovému systému Buk a hlavici rakety Buk. Nebylo nalezeno žádné poškození, které by nebylo slučitelné s tímto scénářem či které by naznačovalo scénář jiný," řekl před měsícem soudce Hendrik Steenhuis.
Po několika letech shromažďování důkazů dospěl v květnu 2018 tým mezinárodních vyšetřovatelů k závěru, že letadlo Boeing 777 zasáhla raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru kontrolovaného proruskými separatisty.
On this day in 2014, a #Russia|n Buk shot down a passenger aircraft #MH17 flying at 10 km from Amsterdam to Kuala Lumpur over #Donetsk region in eastern #Ukraine.
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) July 17, 2021
All 283 passengers and 15 crew were killed.pic.twitter.com/O20x27Hj88
Nizozemská vláda viní ze sestřelu Moskvu a odkazuje na mezinárodní vyšetřovatele incidentu, kteří shromáždili důkazy také o pravděpodobném napojení nejvyšších špiček Kremlu do incidentu i do bojů na východní Ukrajině.
Rusko svou účast na havárii popírá. Čtyři obvinění - tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti - jsou souzeni v nepřítomnosti. Nejspíše se nyní nacházejí na území Ruské federace. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní vězení.
VIDEO: Tři celé rodiny zahynuly v troskách letu MH17.