Seagal, Stone, Depardieu. Ukrajina má seznam nevítaných

Martin Novák Martin Novák
24. 7. 2015 10:25
Někteří známí umělci dali během uplynulých dvou let najevo, že jsou na straně Kremlu. V Kyjevě zvažují, co s nimi.
Gérard Depardieu s Vladimirem Putinem.
Gérard Depardieu s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

Kyjev – Filmy s Gérardem Depardieuem nebudou na Ukrajině zakázaným kontrabandem a policie nepůjde po nikom, kdo má doma DVD s touto hvězdou, která před dvěma lety přijala ruské občanství.

Ukrajinský ministr kultury popřel zprávy ruských médií o zákazu snímků s Depardieuem. Zdroje z ministerstva však potvrdily francouzskému listu Ouest-France, že existuje seznam umělců z různých států, kteří podporují Rusko a v déle než rok trvajícím konfliktu na Donbasu se vyjadřují nepřátelsky vůči Ukrajině.

Soupis existuje, otázka je, k čemu má sloužit. Podle oficiálního vyjádření tiskového oddělení ukrajinské bezpečnostní služby SBU je "pro vnitřní potřebu". Aktivisté, kteří seznam vypracovali a předali ministerstvu kultury, žádají zákaz vystupování příslušných herců a umělců na obrazovkách ukrajinských televizí.

Depardieu získal ruské občanství poté, co prezident Francois Hollande rozhodl o zvýšení daní pro Francouze s vysokými příjmy. Depardieu při mnoha příležitostech chválil Vladimira Putina a čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. A dvakrát se na veřejnosti vyjádřil v tom smyslu, že považuje Ukrajinu za součást Ruska.

Z dalších známých herců je na seznamu Američan Steven Seagal. Zenit své kariéry v USA má dávno za sebou a roky točí jen nízkorozpočtové snímky bez valného ohlasu, v Rusku ale patří mezi jeho příznivce i Vladimir Putin.

Oba milovníci bojových umění se několikrát setkali, a Seagal byl dokonce v květnu hostem vojenské přehlídky u příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války (Američan má ruské předky, jeho babička pochází z Vladivostoku).

Loni Seagal v roli zpěváka a kytaristy koncertoval v Sevastopolu a na sobě měl tričko s tváří Putina. Druhým hollywoodským hercem, který pózoval v putinském tričku, byl loni Mickey Rourke.

 Steven Seagal
Steven Seagal | Foto: Reuters

Koncertem v Sevastopolu si zavřel dveře na Ukrajinu i v Česku populární srbský zpěvák Goran Bregovič. Za nedovolené překročení hranic mu v Kyjevě úřady nedovolily vystoupit.

Na seznamu nevítaných umělců je rovněž hollywoodský režisér Oliver Stone. Tvůrce slavných snímků JFK, Narozen 4. července nebo Alexandr Veliký.

Stone je proslulý tvrdou kritikou všech amerických vlád a svržení Viktora Janukovyče na začátku roku 2014 označil za "puč řízený CIA". Spíše než o Rusech na Krymu by se podle něj mělo hovořit o Američanech na Ukrajině.

Oliver Stone na karlovarském festivalu v roce 2013.
Oliver Stone na karlovarském festivalu v roce 2013. | Foto: ČTK

Ke skutečným zákazům zatím Ukrajina sáhla jen ve výjimečných případech ruských herců. Nesmějí být šířeny snímky s Ivanem Ochlobystinem, který na svém facebookovém profilu urážel Ukrajince a vyzýval ke zničení všech elektráren na území Ukrajiny.

Čeští diváci mohou znát Ochlobystina z role carova šaška v historickém dramatu Ivan Hrozný z roku 2009.

Embargo se vztahuje i na Michaila Porečenkova, známého z válečného filmu 9. rota. Během návštěvy Doněcka střílel na letiště, v té době ještě obsazené ukrajinskými vojáky. Hájil se tím, že šlo jen o show, nestřílel prý ostrými náboji.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy