Západ Ukrajiny ve válce? To si jen politici vyřizují účty

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 22. 7. 2015 11:44
Reportáž Aktuálně.cz: V Mukačevu se - navzdory divoké přestřelce mezi policií a Pravým sektorem - nic zásadního neděje. Tak mluví lidé, co tu žijí. Strach nemají, jich se prý válka gangů netýká.
Mukačevo. Vojáci v místě přestřelky.
Mukačevo. Vojáci v místě přestřelky. | Foto: Reuters

Mukačevo (od naší zpravodajky) – Na nádvoří moderního sportovně-zábavního střediska Antares, které údajně vlastní poslanec ukrajinského parlamentu Mychajlo Laňjo, je idylický klid. Před pár dny se tu ale bojovalo. Jako v akčním filmu.

"Měli pušky, granátomety, kulomety. Utekli jsme do sklepa a čekali, až střelba utichne," líčí 40letý Imrich zážitek v Lermontovově ulici ve vilové čtvrti ukrajinského Mukačeva.

Incident, po němž na chodníku zůstala zkrvavená těla, podle něj lidi vylekal. Nemyslí však, že šlo o rozbušku, která vyvolá rozsáhlejší konflikt. "Prostých lidí se to netýká. To si vyřizují účty naši politici," říká reportérce Aktuálně.cz.

Bojíte se? Zbytečně

Zakarpatské Mukačevo má pověst "kriminální metropole" západní Ukrajiny. Získalo ji vlastně už na počátku 90. let.

"Je tady klid. Žijeme normální život," říká prodejce rajčat na trhu v centru města.
"Je tady klid. Žijeme normální život," říká prodejce rajčat na trhu v centru města. | Foto: Alexandra Malachovská

Ozbrojené střety v pohraniční oblasti, které ve stotisícovém městě vypukly, vyvolaly divoké reminiscence. Ale i strach z nového ohniska napětí přímo na hranici s Evropskou unií.

Místní obyvatelé však mají za to, že jde o obavy zbytečné. Přestože na násilí v ospalém Mukačevu reagoval dokonce i Washington, pro ně se "nic mimořádného neděje".

"Je tady klid. Žijeme normální život," říká prodejce rajčat na trhu v centru města. Válka gangů podle něj nemá na obyčejné lidi vliv.

"Zažili jsme to tady už před dvaceti lety. I tehdy se tady střílelo a zabíjelo. Pak si to rozporcovali a až dosud se nedělo vůbec nic," vypráví Vasyl, který si přivydělává taxikařením načerno. V oblasti prý není žádná práce, mnozí lidé přesto neuvěřitelně bohatnou.

"Živí je kontraband," tvrdí.

Policie? Ta je s nimi

V lesích poblíž Mukačeva se po krvavém vyřizování účtů stále schovává několik mužů. Hlásí se k politické struktuře Pravý sektor, hybné síle revolučního Majdanu a jedné z nejradikálnějších struktur v boji proti proruským separatistům na východě země.

Právě jeho stoupenci uspořádali na výjezdu z města před několika dny divoký souboj s policií.

Vrak auta po přestřelce
Vrak auta po přestřelce | Foto: Reuters

Teď se titíž muži odmítají vzdát - navzdory výzvám vedení své organizace. Argumentují, že zakarpatská policie je propojena s gangstery a pašeráky, proto na ni prý pálili z granátometů a kulometů.

"Před několika dny nás kriminální vůdce Bljuk (přezdívka poslance Laňja - pozn. red.) pozval na jednání. Vadilo mu, že jsme postavili své hlídky na celnici, abychom zabránili pašování," tvrdí jeden z uprchlých ozbrojenců na videu, které zveřejnil na Facebooku.

"Bylo nás dvanáct. Měli jsme pušky. Na sportovní základně na nás čekala asi stovka ozbrojených lidí," uvedl.

V nahrávce ale přiznává i to, že když se s pašeráky nedohodli, povolali posily s kulomety. Pak prý začala střelba.

Poukazy do lázní

Verze poslance Laňja, který patří v ukrajinském parlamentu k frakci Vůle lidu, zní trochu jinak.

Tvrdí, že příslušníkům Pravého sektoru, kteří se vrátili z oblasti bojových operací na východě Ukrajiny, chtěl zajistit poukazy do lázní, proto je prý pozval do svého sídla. "Pili jsme kávu a najednou se začalo střílet. Můj pomocník mi řekl, že zabili člověka," vypověděl podle místního tisku.

Za konfliktem podle něj stojí poslanec Viktor Baloha. "Je to rakovina pro Zakarpatsko. Sponzoruje Pravý sektor. Udělají všechno, co jim řekne. Neposlouchají Kyjev, ale jeho," řekl ukrajinské televizi.

Právě spory mezi politiky, kteří se snaží rozdělit sféry vlivu, vyvolaly podle pozorovatelů dosud nebývalý konflikt. Ozbrojenci se zmocnili stanoviště dopravní policie, zapálili dvě policejní auta a pak údajně zajali šestileté dítě, když prchali do lesů.

V mukačevské nemocnici leží více než desítka zraněných, hlavně policisté. Zadrženi byli dva lidé. Odpověď na otázku, kdo za celou akcí stojí, ale úřady  poskytnout odmítají.

Komplex Antares. Právě tady se střílelo.
Komplex Antares. Právě tady se střílelo. | Foto: Alexandra Malachovská

Revoluce nic nezměnila

Politická oběť je zatím jediná: místní gubernátor Vasyl Hubal, jenž se proslavil výrokem, že se "přerozdělování kontrabandu v Zakarpatsku vždy uskutečňovalo v souladu se zákonem".

"Nesmí se to řešit se zbraní v ruce," postěžoval si televizi 112 Ukrajina.

Kyjev však něco takového odmítá tolerovat. A nelíbí se to ani místním obyvatelům. "Jezdí tady v kradených džípech a tváří se, že jim jde o spravedlnost. Zatím se jen snaží urvat svůj díl z kontrabandu na hranici," řekla Aktuálně.cz obyvatelka Mukačeva Olena Kovačová.

Pašeráctví tu už desítky let živí nejrůznější vrstvy obyvatelstva. Nic na tom nezměnila ani loňská revoluce.

Známý kyjevský novinář - a momentálně i poslanec - Mustafa Najem upozornil, že jeden z vůdců zakarpatského Pravého sektoru je bývalý policista a syn exšéfa regionálního oddělení tajné policie SBU Roman Stojka. V minulosti se měl sám podílet na pašování cigaret.

Pohraniční stráž jej před dvěma lety chytla, když se snažil přepravit balíky cigaret na Slovensko rogalem.

Foto: Reuters

Podle Najema je pašování cigaret jeden z nejvýnosnějších byznysů na Ukrajině. "Ty nejlevější cigarety se vozí do Německa nebo Itálie. Jediný nákladní automobil, který vyjede z Ukrajiny a dorazí do Itálie, přináší čistý zisk 470 000 eur, po odečtení úplatků na všech celnicích. Každý týden takovým 'zeleným koridorem' projíždí tři až pět takových aut," napsal na Facebooku.

Upomínka na Donbas

Přestože ani to neopravňuje Pravý sektor, aby situaci řešil pomocí kulometů v ulicích pokojného města, část lidí počínání "bojovníků za spravedlnost" schvaluje.

"Šťouchli do vosího hnízda. Místní potentáty to bude stát jejich lukrativní koryta. Jsou v tom miliardy hřiven," myslí si mukačevský důchodce Imrich Horvat. Čistky na celnici, v pohraniční správě i policii jeho slova potvrzují.

Hasit potenciální ohnisko napětí přijel do Užhorodu osobně ukrajinský prezident Petro Porošenko. Svérázné "nastolování spravedlnosti" v těsné blízkosti hranice s EU je totiž automaticky upomínkou na válkou zmítaný Donbas.

Porošenko označil situaci v Zakarpatsku za "ostudu“. Incident podle něj poškodil image Ukrajiny. A to zrovna v době, kdy usiluje o bezvízový styk s Evropskou unií.

"Bandité, pašeráci a orgány činné v trestním řízení v Zakarpatsku srostli už na počátku 90. let a za dobu nezávislosti Ukrajiny se nikomu nepodařilo je rozpojit," uvedl. "Všichni to vědí, ale ignorují to," dodal.

Místo sesazeného zastánce "legálního přerozdělování kontrabandu" pak jmenoval gubernátorem Hennadije Moskala, který řídil část Luhanské oblasti, spadající pod správu Kyjeva.

V čele Zakarpatska působil už před více než deseti lety, pracoval tu také jako policejní šéf. Má prý tedy všechny předpoklady, aby situaci zvládl.

Vojáci mezi civilisty
Vojáci mezi civilisty | Foto: Reuters

Vláda rodinných klanů

Zdejší obyvatelé regionu nicméně snahy Kyjeva vnímají skepticky. Upozorňují, že reálná moc v oblasti patří rodinným klanům.

Přestože formálně je správním střediskem oblasti Užhorod, ve skutečnosti se prý všechno důležité odehrává v Mukačevu.

"Od nového šéfa zakarpatské správy očekáváme, že bude skutečně bojovat s bandity a pašeráky. Musí mít ovšem nezbytné pravomoci, což záleží na vedení v Kyjevě. Právě tam se totiž schvaluje pašeráctví a udělují konkrétní pokyny," tvrdí už zmiňovaný poslanec Viktor Baloha, který společně se svými bratry oblast ovládá a je považován za místního oligarchu.

"Nitky z každé nelegálně přepravené krabičky cigaret a z každého Pákistánce propašovaného do Evropské unie se sbíhají do Kyjeva," napsal na svém Facebooku.

V Zakarpatsku je však veřejným tajemstvím, že i on sám "přikládá ruku k dílu". Vyřizování účtů údajně posvětil, aby tak odstranil nepohodlnou konkurenci.

 

Právě se děje

Další zprávy