Hlasování o zákonu k brexitu se blíží. Johnson vyzval poslance k jednotě

ČTK ČTK
20. 12. 2019 13:57
Britský premiér Boris Johnson v pátek vyzval Dolní sněmovnu k jednotě a překonání mrtvého bodu. Učinil tak krátce před odpoledním hlasováním o prováděcím zákonu k dohodě o rozluce Británie s Evropskou unií. Vůdce opozice Jeremy Corbyn označil vyjednanou "rozvodovou" dohodu za strašnou.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

"Trouba je zapnutá, je nastavená na čtvrtý stupeň, můžeme být hotovi do poledne - nebo do pozdního oběda," prohlásil před polednem Johnson. Odkazoval tak na svou "brexitovou dohodu připravenou k upečení", jak o dokumentu dojednaném s EU konzervativní premiér mluvil v předvolební kampani.

Zákon, který parlamentu Johnson předložil, převádí dohodu do britského práva. Po parlamentních volbách minulý týden má nyní konzervativní vláda většinu potřebnou k prosazení svých plánů. Po pátečním hlasování by mělo být přijímání zákona dokončeno v lednu tak, aby Británie mohla z unie odejít na konci ledna příštího roku.

Pozměňovací návrhy k prováděcímu zákonu v pátek šéf Dolní sněmovny nepřipustil. Poslanci by rovněž měli vyloučit prodloužení pobrexitového přechodného období, které by mělo trvat do konce příštího roku.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn brexitovou dohodu označil za strašnou a škodlivou pro zemi. Labouristé se obávají mimo jiné omezení práv pracujících a negativních dopadů na Severní Irsko.

Labouristický stínový ministr pro brexit Matthew Pennycook dnes prohlásil, že podpora brexitu podle vládních představ bude znamenat "nejtvrdší možnou formu brexitu kromě odchodu úplně bez dohody".

Británie se chystá ukončit své členství v EU k 31. lednu 2020. Do konce roku pak má následovat přechodné období, během něhož se navenek téměř nic nezmění. Británie chce během tohoto období mimo jiné s EU vyjednat dohodu o volném obchodu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy