Johnson řekl skotskému referendu ne, země si ale o jeho vypsání chce rozhodnout sama

ČTK ČTK
13. 12. 2019 20:55
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden podniknout první kroky k tomu, aby Skotsko mohlo uspořádat referendum o nezávislosti. K uspořádání všelidového hlasování ale potřebuje souhlas Londýna. Premiér Boris Johnson, jehož Konzervativní strana přesvědčivě zvítězila ve čtvrtečních parlamentních volbách, jí v pátek řekl, že žádné nové referendum o nezávislosti Skotska nebude.
Staronový britský premiér Boris Johnson zažil triumfální volební výsledek
Staronový britský premiér Boris Johnson zažil triumfální volební výsledek | Foto: Reuters

Podle šéfky Skotské národní strany (SNP), která ve čtvrtečních parlamentních volbách v Británii výrazně posílila, nastal čas, aby Skotové rozhodli o vlastní budoucnosti. "Skotský lid promluvil. Je načase, abychom rozhodli o vlastní budoucnosti," prohlásila podle britského tisku Sturgeonová. Dodala, že příští týden regionální kabinet zveřejní "podrobný a demokratický" plán přesunu pravomocí z Londýna tak, aby mohla plebiscit uspořádat.

Skotská premiérka Sturgeonová zaznamenala ve svém regionu významný volební úspěch
Skotská premiérka Sturgeonová zaznamenala ve svém regionu významný volební úspěch | Foto: Reuters

Konzervativci, kteří ve čtvrtečním hlasování získali v Dolní sněmovně většinu, skotskou nezávislost rozhodně odmítají. Premiér Johnson dnes podle agentury Reuters Sturgeonové řekl, že se žádné nové referendum o nezávislosti Skotska neuskuteční a že to předchozí z roku 2014 je třeba respektovat.

"Premiér dal najevo, že je nadále proti druhému referendu o nezávislosti a stojí při většině lidí ve Skotsku, kteří nechtějí návrat k rozdělení a nejistotě," uvedl v dnešním prohlášení úřad premiéra. Johnson podle komuniké řekl, že rozhodující je výsledek referenda z roku 2014 a že by měl být respektován.

Premiér Johnson podle Sturgeonové nemá mandát k tomu, aby Skotsko, které v referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání země v Evropské unii, z evropského bloku vyvedl.

Skotská národní strana ještě pod vedením Alexe Salmonda dosáhla v roce 2014 vypsání referenda o nezávislosti, v němž se ale 55,3 procenta voličů vyslovilo proti rozbití unie s Anglií, Walesem a Severním Irskem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V německém Rot am See se střílí, podle médií zemřelo šest lidí

Z německého města Rot am See je hlášena střelba, při které podle magazínu Focus zahynulo šest lidí. Policie podle agentury DPA zadržela jednoho podezřelého.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy