Pákistán rozhodl, že schizofrenie není duševní nemoc. Nebrání popravit obviněného z vraždy

ČTK ČTK
21. 10. 2016 14:35
Muže, který trpí schizofrenií, pákistánský soud odsoudil za vraždu k trestu smrti. Soudci argumentují tím, že schizofrenie není nevyléčitelná nemoc, proto se nemá řadit mezi duševní nemoci. Poruší tak mezinárodní smlouvy OSN, které definují občanská a politická práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Islámábád – Nejvyšší pákistánský soud dospěl k závěru, že schizofrenie nespadá do jeho právní definice duševních poruch.

Otevřel tak cestu k popravě duševně nemocného muže, který byl v minulosti odsouzen za vraždu. Muž by mohl být popraven už příští týden, informovala agentura Reuters.

Vládní lékaři v roce 2012 potvrdili nyní padesátiletému Imdadu Aliovi paranoidní schizofrenii. Stalo se tak poté, co byl v roce 2001 obviněn a odsouzen k trestu smrti za vraždu duchovního.

Právníci odsouzeného trvají na tom, že Ali nemůže být popraven, jelikož není schopen chápat svůj čin a trest.

Poprava nemocného by podle nich byla v rozporu s povinností Pákistánu respektovat Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který je založen na smlouvě Organizace spojených národů.

Nicméně soudci pákistánského nejvyššího soudu prohlásili, že schizofrenie není nevyléčitelná nemoc, a tudíž jí nepřísluší definice duševní nemoci.

Soud tak rozhodl na základě dvou slovníkových definicí schizofrenie a rozhodnutí indického nejvyššího soudu z roku 1988.

Americká psychologická asociace definuje schizofrenii jako "závažné duševní onemocnění, které se projevuje nesouvislými myšlenkami, podivným chováním a bludy či halucinacemi, jako je slyšení hlasů".

Vládní psychiatr Tahrir Feroze, který má Aliho v péči už osm let, říká, že společně s dvěma dalšími doktory potvrdili u Aliho schizofrenii v roce 2012.

Ali trpí bludy. Má pocit, že řídí svět, že je pronásledován a slyší v hlavě hlasy, které mu dávají příkazy, řekla Aliho manželka Safia Bánová.

Aliho právnička Sarah Belalová tvrdí, že vládní posudek, který dokládá Aliovu nemoc, nebyl do letošního roku soudu předložen. Soud nyní zdravotní posudek a čestné prohlášení lékaře odmítl.

Verdikt je pobuřující, uvedla lidskoprávní organizace Reprieve, která sídlí v Londýně. "Je neskutečné, že pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že schizofrenie není duševní nemoc.

Je to rozporu s akceptovanými lékařskými znalostmi, včetně pákistánských zákonů o duševních nemocech," řekla ředitelka Reprievu Maya Foyaová.

Pákistán znovu zavedl trest smrti v roce 2014 poté, co Tálibán zabil přes 150 lidí ve škole v Péšávaru. Od té doby bylo popraveno 425 lidí. Ali by mohl být popraven už ve středu.

Jeho žena se pokusila kontaktovat rodinu zavražděného, aby poprosila o odpuštění, což je součástí islámského práva, které se v Pákistánu používá.

Pokud by rodina oběti odpustila vrahovi, tak by se mohlo popravě zamezit. Rodina zavražděného však s Bánovou odmítá komunikovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy