Indové vystěhovali od hranic s Pákistánem tisíce vesničanů. Bojí se odvety za Kašmír

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
30. 9. 2016 14:53
Z indického pohraničí bylo evakuováno na 10 000 lidí. Úřady se obávají, že by se civilisté mohli stát terčem útoků pákistánských teroristů. Indická armáda ve středu provedla útok ve sporném území Kašmíru a nyní se obává odvety.
Indický voják na hranici s Pákistánem u sporného území Kašmíru.
Indický voják na hranici s Pákistánem u sporného území Kašmíru. | Foto: Reuters

Dillí – Přes 10 000 lidí bylo evakuováno z indických vesnic, které se nachází poblíž hranice s Pákistánem. Indie se obává, že by se obyvatelé mohli stát cílem útoku pákistánské armády, napsala agentura Reuters.

Vylidněno bylo několik stovek malých vesnic ležících v 15 kilometrů dlouhém pohraničním pásmu.

"Naší nejvyšší prioritou je přesunout ženy a děti do vládních budov a penzionů," řekl náměstek ministerského předsedy svazového státu Džammú a Kašmír Normal Sing. "Lidem, kteří nebyli schopni se přesunout, bylo nařízeno, aby brzy po ránu a pozdě večer nevycházeli z domů."

Indie ve středu provedla útoky na pákistánském území Kašmíru, které cílily na údajné ozbrojené útočníky, jež podezírá ze snah proniknout do indické oblasti. Nyní proto nechal premiér Nárendra Módií na 3300 kilometrů dlouhé hranici posílit hlídky.

Pákistánská strana, která měla během útoku přijít o několik vojáků, nicméně zprávy o operaci popřela. Ve čtvrtek pouze informovala o několikahodinové přestřelce, při které zemřeli dva vojáci.

Podobné potyčky nejsou na tomto území neobvyklé. Kašmír je předmětem sporů obou zemí již od získání nezávislosti na Spojeném království v roce 1947. Od roku 1972 je proto stanovena tzv. dělicí čára, která sporné území rozděluje. Obě země si ho však nárokují celé.

V polovině září přišla Indie při útoku na svou vojenskou základnu v Kašmíru o 19 vojáků. Vláda navíc musí v oblasti čelit pouličním protestům, během kterých za posledních deset týdnů zemřely desítky civilistů.

Dillí proto středeční útok zdůvodňuje snahou ochránit vlastní obyvatele. "Operace je v podstatě zaměřena na zajištění toho, aby teroristé neuspěli se svým plánem infiltrace a ohrožení životů občanů naší země," řekl pro CNN generálporučík Ranbir Singh.

"Pro Pákistán byl terorismus po všechny ty roky levnější variantou (boje). Teď je načase, aby se to pro něj stalo nákladnějším," komentoval ofenzivu šéf Indické národní strany Ram Madhav v listu Indian Express.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nehoda u Slavkova zastavila provoz na tahu z Brna na Slovensko

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila dnes ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě je několik zraněných a zasahuje tam vrtulník. Policie zatím nepotvrdila žádné oběti.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Další zprávy