Britové vybírají peníze pro rodinu ubodaného policisty. Darovali už přes půl milionu liber

Zahraničí Zahraničí
24. 3. 2017 15:05
Jednou ze čtyř obětí útoku v Londýně byl i policista Keith Palmer. Terorista ho ubodal u Westminsterského paláce. Palmer za sebou zanechal dvě děti a manželku. Rodině se teď snaží pomoci londýnská policie, u které Palmer 15 let sloužil. Založila internetovou sbírku, kde se stihlo nastřádat už více než půl milionu liber.
Poslední fotografie policisty Keitha Palmera, který zemřel při útoku v Londýně. Vyfotila se s ním Staci Martinová.
Poslední fotografie policisty Keitha Palmera, který zemřel při útoku v Londýně. Vyfotila se s ním Staci Martinová. | Foto: ČTK

Londýn - Ve středu odpoledne se britský policista Keith Palmer fotil s turisty u Westminsterského paláce v centru Londýna.

O méně než hodinu později k němu přiběhl Khalid Masood, který předtím svým autem srazil desítky lidí, a policistu ubodal. Nepomohl ani rychlý zásah jednoho z britských poslanců, Tobiase Ellwooda, který policistovi poskytl první pomoc.

Palmer patřil k těm složkám policejní ostrahy, které u sebe nenosí zbraň. Neměl tak šanci se teroristovi s nožem bránit.

Strážník za sebou zanechal devítiletého a jedenáctiletého potomka a manželku. Londýnská policie proto založila veřejnou sbírku pro jeho rodinu. 

"Celá naše policejní rodina je zarmoucena jeho smrtí. Lidé mohou skrze tuto sbírku uctít jeho památku. Keith prostě jen dělal svoji práci," uvádí Ken Marsh, šéf metropolitní policie, pro kterou Palmer 15 let pracoval. Přešel k ní tehdy od dělostřelectva.

V internetové sbírce se už v pátek kolem třeti odpoledne podařilo vybrat 550 tisíc liber (17 milionů Kč). Sbírku přitom londýnská policie založila teprve ve čtvrtek. Už během prvních šesti hodin darovali lidé na 100 tisíc liber (více než 3 miliony Kč). 

Ještě nikdy v historii nezaznamenala internetová charita JustGivinig, která funguje od roku 2001, tak rychlý narůst příspěvků v nějaké sbírce.

Dosud zaslalo peníze Palmerově rodině více než 26 000 lidí. 

Tisíce dárců

"Daroval jsem peníze pro jeho rodinu stejně tak, jako by to on udělal pro mě," píše na stránkách sbírky ve svém příspěvku David Smith, jeden z tisíců dárců. Sám pracuje jako policejní úředník.

Podobných vzkazů zanechali lidé stovky.

"Hřeje mě u srdce vidět všechny ty zprávy, které píšete. A i finanční příspěvky od těch, kteří nepřipojili žádný vzkaz, mluví za tisíc slov," reagoval na solidaritu veřejnosti policista Stephen Redgewell, který vznik veřejné sbírky inicioval.

Teroristický útok, při kterém dvaapadesátiletý Khalid Masood najel autem do lidí na Westminsterském mostě, si vyžádal celkem čtyři oběti. Nejméně 50 lidí utrpělo zranění. Masooda nakonec zabili Palmerovi policejní kolegové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy