Rijád/Istanbul - Stanice CNN s odkazem na turecký zdroj přinesla informaci, že bezpečnostní kamery v Istanbulu zachytily muže oblečeného v šatech Džamála Chášukdžího v den, kdy byl novinář zabit.
Na záběrech, které CNN v pondělí odvysílala, je vidět muže s falešným vousem a s brýlemi, které nosil také Chášukdží, vycházet zřejmě zadními dveřmi z konzulátu. "Dvojník" byl o několik hodin později spatřen ve známé Modré mešitě.
Surveillance footage shows Saudi operative in Khashoggi's clothes in Istanbul after the journalist was killed, a Turkish source says https://t.co/Nz4mmRb0qX
— CNN Breaking News (@cnnbrk) October 22, 2018
Turecký zdroj člověka na záběrech identifikoval jako Mustafu Madaního, který údajně patřil k saúdskoarabskému komandu.
Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen 2. října, kdy odešel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.
V pondělí se tureckým vyšetřovatelům podařilo v Istanbulu najít auto, které patří saúdskoarabskému konzulátu, informovala agentura Reuters. Zřejmě jde o jednu z dodávek, ve kterých ujela skupina Saúdů.
Turecko od počátku tvrdilo, že byl Chášukdží na konzulátu zavražděn. Prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že při svém úterním projevu v parlamentu případ detailně osvětlí. Jeho kancelář uvedla, že Erdogan a americký prezident Donald Trump se v telefonickém rozhovoru shodli, že případ je nutné zevrubně vysvětlit.
Turecký tisk píše, že Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová je nyní na příkaz úřadu istanbulského guvernéra pod policejní ochranou.
List Hürriyet s odkazem na saúdskoarabský zdroj napsal, že komando, které bylo 2. října na konzulátu, Chášukdžího "škrtilo sedm až osm minut". Tělo pak bylo údajně vyvezeno z konzulátu a předáno "místnímu spolupracovníkovi" v istanbulské čtvrti Sultanahmet. Policie nyní po tomto muži pátrá.
Deník Habertürk píše, že tento člověk se snažil mrtvého nikoli rychle pohřbít, ale tělo "zničit". Forenzní expert Mesut Demirbilek deníku Hürriyet sdělil, že v podobných případech se vrazi většinou snaží mrtvolu zakopat v zalesněných místech nebo hodit do moře. "Pokud bylo tělo rozřezáno a pak vhozeno do moře, bude těžší ho najít," řekl Demirbilek.
AP napsala, že Chášukdžího syn Saláh má kvůli kritickým názorům svého otce už rok zakázáno vycestovat z království.
Saúdskoarabská agentura SPA dnes oznámila, že saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi zavražděného novináře. Širší rodině kondoloval také saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr, který o víkendu přiznal, že Chášukdží byl zabit, použil termín "vražda" a označil celou záležitost za tragédii a velký omyl.
Erdoganův poradce vyloučil možnost, že Chášukdží byl zabit při zápase, který se strhl na konzulátu. Tak jeho smrt vysvětluje Rijád. "Jak by mohlo jít o pěstní zápas 15 mladých zkušených bijců se šedesátiletým, bezbranným Chášukdžím, který byl sám? Nijak to věc nevysvětluje, vyvolává to naopak další otázky," řekl poradce Yasin Aktay. Podle turecké strany bylo v saúdskoarabském komandu několik členů ochranky korunního prince. Aktay dodal, že "čím více o tom člověk přemýšlí, tím více má dojem, že si někdo dělá z (turecké) tajné služby legraci".
Turecký prokurátor si předvolal k výslechu 28 zaměstnanců konzulátu, mezi nimiž jsou občané Turecka i cizinci. Někteří z Turků vypověděli, že dostali pokyn nejít v den Chášukdžího zmizení do práce. Turecký list Yeni Şafak napsal bez odhalení svého zdroje, že z konzulátu 2. října blízký člen týmu korunního prince Muhammada bin Salmána čtyřikrát telefonoval do princova úřadu. Agentura AP upozornila, že tento provládní list byl už v minulosti zdrojem uniklých informací o Chášukdžího případu.