Pátrání v lese a na farmě nikam nevedlo. Kde je tělo zavražděného saúdského novináře?

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2018 6:55
Ostatky Džamála Chášukdžího zřejmě zůstaly v Turecku. Rijád kritizuje americký prezident Donald Trump i další západní politici.
Aktivisté s portrétem novináře Džamála Chášakdžího.
Aktivisté s portrétem novináře Džamála Chášakdžího. | Foto: Reuters

Istanbul/Rijád - Saúdové přiznali násilnou smrt novináře Džamála Chášukdžího na jejich konzulátu v Istanbulu. Neřekli ale, kde jsou jeho ostatky.

Případ přerůstá v obrovskou celosvětovou blamáž Rijádu a svého důležitého strategického spojence kritizují i Spojené státy a evropské země. Kritik saúdského režimu Chášukdží zmizel 2. října poté, co vstoupil na konzulát, aby si vyzvedl dokumenty kvůli plánované svatbě s tureckou snoubenkou.

Turecká policie na základě audiozáznamu z konzulátu a po výpovědích svědků prohledala dvě místa. Les zvaný Belgrad na okraji Istanbulu a také farmu, vzdálenou od největšího tureckého města zhruba sto kilometrů. Tělo devětapadesátiletého novináře ale nenašla.

Podle tureckých médií ostatky Chášukdžího neopustily Turecko a skupina mužů, která jej zavraždila, předala tělo "místnímu spolupracovníkovi". Ten se jej pak zbavil.

Z vyšetřování vyplývá, že 2. října ráno přiletěla z Rijádu skupina patnácti mužů. Vesměs příslušníků saúdských bezpečnostních a zpravodajských služeb. Dorazili na konzulát, byli na místě v době Chášukdžího návštěvy a pak odjeli.

Na konzulátu byl odborník na pitvy

Novináře zřejmě mučili, uřezali mu prsty a pak mu píchli injekci. Turecká média na základě výpovědi zdroje seznámeného s vyšetřováním napsala, že později vrazi oddělili hlavu od trupu a celé tělo rozřezali. Hypotézu o tom, že všechny části jeho těla rozpustili v kyselině, zatím nikdo nepotvrdil.

Rijád také nevysvětlil, co dělal v patnáctičlenném týmu na konzulátu forenzní expert a odborník na pitvy Salám Muhammad Tubajdží. Turecká policie jej jednoznačně identifikovala.

Saúdský ministr zahraničí Adíl Džubajr prohlásil v rozhovoru pro televizi Fox News, že vražda Chášukdžího byla obrovská, tragická chyba a lidé na místě jednali bez vědomí saúdského vedení.

Král Salmán a jeho syn, korunní princ Muhammad bin Salmán, suspendovali dva své podřízené: zástupce šéfa rozvědky Ahmada Asírího a poradce korunního prince Saúda Kahtáního.

Moc v Saúdské Arábii je však postavena na pyramidální struktuře a není pravděpodobné, že by vyslaný tým z Rijádu jednal na vlastní pěst, bez pověření shora.

Chášukdží kritizoval mocného korunního prince

Bývalý vysoce postavený americký diplomat na Blízkém východě řekl americkému deníku Washington Post, že je vyloučeno, aby korunní princ Muhammad bin Salmán o ničem nevěděl. Třiatřicetiletý princ je faktickým vládcem země, jeho otec král Salmán mu svěřil většinu pravomocí.

Britský deník Guardian zase cituje jednoho ze saúdských exulantů, který podobně jako Chášukdží v minulosti opustil zemi z obav před zatčením. Myšlenku, že korunní princ by o ničem nevěděl nebo že něco takového jako akce v Istanbulu by se mohlo stát bez jeho souhlasu, označil za směšnou.

"Myslím si, že to je jeho práce," řekl k podílu korunního prince na činu předseda zahraničního výboru amerického Senátu Bob Corker.

Princ prosazuje v Saúdské Arábii ekonomické reformy a některé další změny. Například povolil ženám řídit automobily. Zároveň ale tvrdě pronásleduje své kritiky, včetně těch, kteří se vyjadřují o vládě negativně na sociálních sítích. To je také hlavní důvod, proč jej zavražděný Chášukdží kritizoval například v komentářích na stránkách deníku Washington Post.

Na případ v neděli reagovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Prohlásila, že německý vývoz zbraní do Saúdské Arábie nemůže pokračovat tak jako dosud. Berlín už dříve čelil kritice, že dodává Saúdům zbraně používané proti civilistům ve válce v Jemenu.

Turecký prezident Recep Erdogan chce se zásadním prohlášením ke smrti na konzulátu vystoupit v úterý.

Trump: Kdyby vládci Saúdské Arábie věděli o vraždě, bylo by to zlé

Trump: Kdyby vládci Saúdské Arábie o vraždě novináře věděli, bylo by to zlé. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy