Rijád - Saúdská Arábie, jedna z nejkonzervativnějších a nejuzavřenějších zemí světa, zažívá revoluci.
V pátek mohly saúdskoarabské ženy vůbec poprvé v dějinách navštívit fotbalový zápas. Konkrétně utkání prvoligových celků Al-Ahlí a Al-Batíh.
Učinit tak sice mohly jen v doprovodu mužského příbuzného a sedět musely jen v sektoru pro ně speciálně vyhrazeném. V zemi, kde bez svolení manžela, otce nebo bratra nesměly ženy až dosud vůbec nic, to je ale obrovská změna.
Už ve čtvrtek Saúdské Arabky navštívily v Džiddě - také vůbec poprvé v dějinách země - autosalon určený výhradně jim. A od června budou moci samy řídit automobily.
Uvolnění restrikcí je součástí reforem, které loni zahájil korunní princ Mohammed bin Salmán. Mají modernizovat zemi a více ji otevřít světu.
Princové za mřížemi
Zcela nebývalé v rámci saúdskoarabské monarchie je i zatčení jedenácti princů, kteří první lednový víkend protestovali před královským palácem v Rijádu. Vadilo jim, že vláda přestala za členy vládnoucí rodiny platit účty za elektřinu a vodu.
Ačkoliv byli účastníci protestu zase propuštěni na svobodu, má jejich zatčení jasné sdělení. Členové královské rodiny už nejsou nedotknutelní, příště pro ně budou platit stejná pravidla jako pro ostatní občany země.
"V Saúdské Arábii se zákony vztahují na všechny stejně," citoval deník Financial Times generálního prokurátora Sauda al-Mojeba. "Každý člověk, bez ohledu na jeho status, ponese zodpovědnost, pokud nedodrží zákony země."
Až dosud tak tomu ale nebývalo a členové královské rodiny, jejichž celkový počet se odhaduje na pět až patnáct tisíc, požívali rozsáhlá privilegia.
Korunní princ ale šokoval celou zemi tím, když už v listopadu uvalil domácí vězení na sto padesát prominentních osob z řad podnikatelů a členů vlády, včetně několika princů, které obvinil z korupce a zneužití pravomocí. Nechal je odvézt do luxusního rijádského hotelu Ritz Carlton.
Někteří se již vyplatili vysokými částkami, ale většina zatčených stále přebývá v Ritzu i se svými osobními strážci a nemůže se z něj vzdálit.
Odvážné ekonomické reformy
Zátah proti prominentům, od něhož si princ Mohammed bin Salmán slibuje, že státní pokladu obohatí o sto miliard dolarů, naráží na odpor části královské rodiny. Ta se obává ztráty neomezené moci, kterou až dosud měla.
"Problémem dnešní Saúdské Arábie je to, že se zde někdo snaží prosadit reformy, o které se nikdo v historii země nikdy nepokusil," říká Mazin al Sudaírí ze společnosti Al Rahji Capital, která sídlí v Rijádu a zabývá se finančním poradenstvím.
Korunní princ má mimo jiné v úmyslu privatizovat státní ropnou společnost Aramco, kontrolovanou královskou rodinou. A do roku 2020 chce v soukromém sektoru vytvořit milion pracovních míst.
Saúdskou Arábii těžce postihl nedávný pokles cen ropy a země se dostala do recese. Loni se státní finance dostaly do deficitu ve výši 230 miliard rijálů (1,3 bilionu korun).
Celou situaci znesnadňují i další rozhodnutí korunního prince, který tento rok zavedl DPH ve výši pěti procent a nařídil navýšit ceny benzinu o osmdesát procent.
Horentní sumy na zbrojení
Aby vláda alespoň částečně zmírnila dopad těchto opatření na střední vrstvu, slíbila přidat státním úředníkům tisíc rijálů měsíčně. Tato suma však znamená, že státní rozpočet bude muset hledat úspory.
Saúdská Arábie kontroluje přibližně pětinu celosvětových zásob ropy a je tradičně největším vývozcem suroviny, která je zdaleka nejdůležitějším zdrojem příjmů do státní pokladny. Země však zároveň vydává deset procent svého hrubého domácího produktu (HDP) na zbrojení, což představuje částku 64 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).
Rijád v posledních letech modernizoval svou armádou dodávkami od USA, Británie, Francie, Německa a dalších zemí.
Převážně sunnitská Saúdská Arábie je zapletena do dlouholetého sporu s Íránem, kde převažují šíité. Zatímco Rijád v sedm let trvající občanské válce v Sýrii podporuje povstalce, Teherán poslal vojenskou pomoc a jednotky, aby bojovaly na straně syrského prezidenta Bašára Asada.