Rijád - Ženy ze Saúdské Arábie dosáhly malého, i když z pohledu mnohých takřka zanedbatelného vítězství.
Mohou totiž vycestovat za hranice země, aniž by jejich mužské poručníky o pouti automaticky zpravila SMS zpráva.
Kontroverzní pravidlo, o jehož pozastavení rozhodla vláda, v království s přísnými konzervativními zákony platilo od listopadu 2012.
Povolení od syna
Úspěch je to ale pouze částečný. Jedná se spíše o kosmetickou úpravu bez praktičtějšího významu. Saúdské ženy se totiž bez vědomí svých mužů za hranice státu vůbec nedostanou.
K cestě do zahraničí totiž i nadále potřebují povolení, "žlutý dokument" podepsaný mužským opatrovníkem, který musí předložit příslušným imigračním orgánům.
Poručníkem je přitom nejčastěji otec, bratr či manžel. V případě rozvodu či úmrtí manžela povolení podepisují dokonce synové, napsala agentura AFP.
Pozastavený program, který byl součástí elektronického pasového systému, tedy sloužil pouze k informování mužských příbuzných. Ti informační zprávu dostávali dokonce i v případě, kdy s danou ženou sami cestovali.
Dobrovolný systém
Podle mluvčího z pasového oddělení Ahmada al-Lahídana byl program "pozastaven vzhledem k některým připomínkám". O jeho ukončení ale patrně nemůže být řeč.
"V minulosti systém zahrnoval všechna jména, která byla zaregistrována. Nicméně v další fázi bude dobrovolný. Změny by měly systém vylepšit a naplnit všechny jeho cíle," doplnil mluvčí. Muži by tedy měli zprávy dostávat, pokud o to předem požádají.
Vládní program kritizovali zejména aktivisté za ženská práva. Zmíněný oznamovací proces neměl být podle saúdské novinářky a univerzitní profesorky aplikované lingvistiky Sabríji Džavharové v první řadě nikdy zaveden. Jak sdělila serveru Arab News, program podle ní ženy ponižuje.
"Ženy jako já, které mají od svých opatrovníků otevřené povolení cestovat, tuto záležitost shledávaly směšnou, protože naši opatrovníci byli informováni o každém našem kroku, jako kdybychom byly děti," prohlásila. "Jsme zodpovědní dospělí lidé, ale jednají s námi jako s nedospělými nebo méně zodpovědnými."
Ženy v Saúdské Arábii podléhají řadě restrikcí, včetně přísného konzervativního způsobu oblékání do zahalujících závojů. Kromě toho se země pyšní jedním unikátním zákazem: ženy tam nemohou řídit auta, připomněl The Global Post.