Evropský soud pro lidská práva podpořil turecký zákaz nošení šátků ženami na univerzitách. Nedal tak žádný prostor tureckým ženám bojujícím za svá práva k dalšímu odvolání.
Soud se sídlem ve Štrasburku, který má funkci poslední instance, potvrdil dřívější rozhodnutí v případě Leyly Sahinové, které říká, že turecké pojetí sekularismu je v souladu s hodnotami, které tvoří základ Evropské úmluvy o lidských právech.
Rozhodnutí znamená konec zdlouhavé právní bitvy Sahinové, studentky, které bylo v roce 1998 zabráněno ve studiu na lékařské škole Istanbulské univerzity, protože její šátek na hlavu se neshodoval s oficiálními požadavky školy na oděv studenta.
"Další možnost odvolání již neexistuje," řekl mluvčí soudu.
Rozhodnutí znamenalo vítězství pro Turecko, zcela muslimskou společnost, která má již od roku 1920 přísně sekulární systém a setkává se se vzrůstajícím dohledem ohledně islámu v souvislosti s jeho snahou o členství v Evropské unii.
Ankaře se též dostalo uznání za její úsilí o ochranu práv žen.
"Soud si všiml důrazu kladeného na ochranu práv žen v rámci tureckého ústavního systému," sdělil soud ve shrnutí rozhodnutí.
V úvahu vzal i potřebu chránit práva a svobody a potřebu udržovat veřejný pořádek v zemi, kde většina populace vyznává islámskou víru. Ženská práva jsou podle názoru soudu pevně spojena se světským způsobem života.