Satelity odhalily v Egyptě skryté a neznámé pyramidy

Martin Novák Martin Novák
25. 5. 2011 12:20
Archeologové díky nové technologii nacházejí hrobky i stará obydlí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Takzvaná vesmírná archeologie slaví úspěchy.

Satelity, umístěné s pomocí Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) 700 kilometrů nad zemským povrchem, odhalily v Egyptě nové historické poklady.

Rozsahem objevů je podle BBC šokována i Sarah Packarová, jedna z autorek výzkumného projektu.

Díky satelitům, které jsou schopné zachytit pod zemí i objekty s menším než metrovým průměrem, totiž vědci našli nejméně dvě dosud neznámé a skryté pyramidy. Na seznam přibyly až tři tisíce hrobek a pozůstatky lidských sídel starých až tři tisíce let.

Velká část nálezů je v okolí Sakkáry jižně od Káhiry a také v Tanisu, který leží severovýchodně od egyptské metropole.

"Zatím jde o zbytky staveb, které jsou blízko pod zemským povrchem. Jsem si ale jistá, že hlouběji nalezneme ještě mnoho dalších cenných pozůstatků dávných časů," míní Packarová. "Najít a vykopat pyramidu je snem každého archeologa," dodala.

Více zatím tým vědců nechce prozradit, 30. května ale televize BBC odvysílá o nových objevech dokument s názvem Ztracená egyptská města.

Egypt se po revoluci, která v únoru svrhla prezidenta Husního Mubaraka, potýká s velkým úbytkem turistů. Ti se bojí, že v zemi není bezpečno.

U známých pyramid v Gíze či v Údolí králů v Luxoru je tak zatím dost prázdno.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy