Reportáž z ulic, kde všichni zvolí Muslimské bratrstvo

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2011 15:00
Bývalá bašta islamistů v turisticky málo známé části Káhiry si užívá svobody
Ulička v káhirské čtvrti Imbaba
Ulička v káhirské čtvrti Imbaba | Foto: Martin Novák

Imbaba (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Stranou od věhlasných turistických taháků leží na severozápadě Káhiry, od centra za mostem přes Nil, nenápadná čtvrť Imbaba.

Nejsou tu žádné památky ani hotely. Některé uličky jsou tak úzké, že jako taxíky tady jezdí motorové tříkolky, protože auta se sem nevejdou a musí se jet častěji po písku a prachu než po asfaltu.

Někde jsou ulice tak úzké, že tam dopadá jen slabý proužek slunečního svitu.

Lidé jsou tu chudší a nábožensky konzervativní, na rozdíl od jiných částí egyptské metropole je tady zahalená žena a muž s dlouhým plnovousem a islámskou čapkou na hlavě běžným jevem.

Drtivá většina zdejších lidí se radovala z toho, že režim prezidenta Husního Mubaraka v únoru po revoluci padl.

Muži z opravny pneumatik: Policisté nás ponižovali.
Muži z opravny pneumatik: Policisté nás ponižovali. | Foto: Martin Novák

Imbaba je pověstná tím, že zde Mubaraka neměli rádi, zatímco Muslimské bratrstvo, ze kterého má Západ i někteří Egypťané obavy, je tady populární.

Muži, kteří na hlavní třídě pracují v opravně pneumatik, se usmívají na znamení spokojenosti, když odpovídají na otázku, jestli bude budoucnost bez Mubaraka a starého režimu lepší.

"Hlavně policie se začala chovat jinak. Dříve nás ponižovali a chtěli za všechno úplatek, teď je to lepší," tvrdí.

Po únorové revoluci ale policie - s výjimkou té dopravní v centru Káhiry - moc vidět není. Mnozí policisté se bojí hněvu lidí a nevrátili se do služby.

"Nevím, jaká bude budoucnost, necítím se bezpečně. Není vlastně žádný prezident, žádná vláda, žádná policie," říká na tržišti nakupující žena.

Obchodník Ahmad Husajn dává na otázku, co očekává od budoucnosti, najevo své politické sympatie. "Doufám, že příští prezident bude spravedlivější a bude to muž dbající božích zákonů."

V uličkách Imbaby
V uličkách Imbaby | Foto: Martin Novák

Imbabské tržiště je typickou směsicí barev a vůní orientálního bazaru. Člověk se proplétá mezi obrovskými hromadami cibule a česneku, pytlů s kořením, živými kuřaty, slyšet jsou rány seker řezníků porcujících maso.

Podle nedávného průzkumu, uskutečněného už po revoluci, považuje přes 80 procent Egypťanů za největší problém ekonomiku. V krátkodobé perspektivě se zhorší: namísto očekávaného růstu pět a půl procenta letos podle analytiků vzroste jen o necelá dvě procenta.

Přitom: aby osmdesátimilionový Egypt dokázal absorbovat každoroční přírůstek obyvatel a vytvářel nová pracovní místa, je zapotřebí minimálně šestiprocentního růstu.

Muž, který se představil jako Ibrahím, vítá přítomnost novináře k předání vzkazu na dálku.

"Chtěl bych, aby se turisté vrátili do Egypta. Jsme na turistice závislí. Všichni by měli vědět, že Egypt je bezpečný a že mohou bez obav přijet."

Před revolucí činily příjmy Egypta z turistiky deset miliard dolarů ročně. Letos to kvůli politickým otřesům bude výrazně méně.

"Turisté, čekáme na vás," vzkazují Egypťané světu.
"Turisté, čekáme na vás," vzkazují Egypťané světu. | Foto: Martin Novák

Imbaba každopádně pro turisty nikdy nebyla a ještě nedávno se jí dokonce vyhýbali i mnozí Egypťané.

Na konci osmdesátých let vzali tuto chudou čtvrť, opomíjenou a přelidněnou, do rukou radikální islamisté. Jejich kazatelé ovládli mešity a zaváděli zde své zákony. Vláda ztrácela nad čtvrtí kontrolu a organizace Gamá al-Islamíja (Islámské seskupení) dokonce v roce 1992 vyhlásila takzvanou Islámskou republiku Imbaba.

Mubarak sem krátce nato poslal téměř patnáct tisíc vojáků, výsledkem ofenzívy bylo až pět tisíc zatčených.

Od té doby se hodně změnilo. V Imbabě rozhodně nevládne žádná militantní atmosféra, ale nedůvěra k režimu zůstala.

"Většina lidí tady asi bude volit Muslimské bratrstvo. Jsou to konzervativní, nábožensky založení lidé, kteří mají za to, že taková by prostě vláda měla být," tvrdí jedna z revolučních aktivistek Šeráz Sabríová z hnutí Barvy Egypta.

Prodavač slepic na imbabském tržišti
Prodavač slepic na imbabském tržišti | Foto: Martin Novák

Otázka, kolik Muslimské bratrstvo získá hlasů, je jednou z hlavních, o které se v Egyptě diskutuje. Odhady se pohybují od dvaceti do pětatřiceti procent.

Samotní představitelé Muslimského bratrstva v posledních týdnech přesvědčují všechny egyptské pochybovače, že se jich nemusí bát. Hodlají prý respektovat demokracii a dokonce do svých řad zvou i křesťany.

"Islámský trend bude v Egyptě mít vliv, ale nebude dominovat," tvrdí například bývalý ministr zahraničí Amr Músa, jeden z hlavních kandidátů na prezidenta.

Egypt čekají parlamentní volby v září a prezidentské v prosinci. Egypt byl vždy středobodem arabského světa a pokud zvládne přechod k demokracii a stabilitě, dá silný a následováníhodný příklad ostatním.

 

Právě se děje

Další zprávy