Šaron mladší navrhl srovnat Gazu se zemí. Jako Hirošimu

ČTK ČTK
19. 11. 2012 13:00
Syn expremiéra vyzval k ničivé akci, argumentuje svržením amerických jaderných bomb
A Palestinian inspects a mosque damaged in an Israeli air strike in Beit Hanoun in the northern Gaza Strip November 16, 2012. Egypt opened a tiny window to emergency peace diplomacy in Gaza on Friday, but hopes for even a brief ceasefire while its prime minister was inside the bombarded enclave to talk to leaders of the Islamist Hamas movement were immediately dashed. REUTERS/Suhaib Salem (GAZA - Tags: CIVIL UNREST MILITARY POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY RELIGION) Published: Lis. 16, 2012, 12:14 odp.
A Palestinian inspects a mosque damaged in an Israeli air strike in Beit Hanoun in the northern Gaza Strip November 16, 2012. Egypt opened a tiny window to emergency peace diplomacy in Gaza on Friday, but hopes for even a brief ceasefire while its prime minister was inside the bombarded enclave to talk to leaders of the Islamist Hamas movement were immediately dashed. REUTERS/Suhaib Salem (GAZA - Tags: CIVIL UNREST MILITARY POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY RELIGION) Published: Lis. 16, 2012, 12:14 odp. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Pobouření v arabském světě vyvolal syn bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, když vyzval k ničivé a rozhodující vojenské akci proti Pásmu Gazy.

V deníku The Jerusalem Post Gilad Šaron navrhl, aby Izrael zničil celé Pásmo Gazy a uvažoval podobně jako USA, když se rozhodly použít proti Japonsku atomové bomby.

"Musíme se zemí srovnat celé čtvrti Gazy, celou Gazu. Američané neskončili s Hirošimou - Japonci dostatečně nekapitulovali. A proto zasáhli také Nagasaki," tvrdí Šaron.

Svůj názor nevylučovat z operace civilisty odůvodňuje tím, že "ti lidé nejsou nevinní". "Proč? Protože zvolili Hamás," napsal Šaron. Radikální Hamás Pásmu Gazy vládne od roku 2007 a o rok dříve zvítězil v parlamentních volbách.

Šaron nevěří tomu, že by současná vojenská operace proti Pásmu Gazy přinesla skutečný klid na izraelský jih, který radikálové ostřelují raketami. Operace trvá šest dní a zahynulo při ní přes 80 Palestinců a tři Izraelci.

Šaron ve svém komentáři poukazuje na podobné případy z minulosti, kdy se sice podařilo vlnu raketových útoků zastavit, ale sporadické ostřelování jižního Izraele pokračovalo i potom.

"Život v hrozbě smrti není životem, s tím se nesmíme smířit. Operace, byť razantní, nestačí, musíte vědět, jak s tím navždy skoncovat. Jestliže není jasné, zda balon přeletěl přes čáru, není jisté, že jste dali gól. Balon musí vletět do sítě tak, aby to všichni viděli. Vítězný pokřik zní jako Tarzanův křik, díky němuž se celá džungle dozví, kdo zvítězil. Abyste toho dosáhli, musíte udělat něco, z čeho se protistrana nevzpamatuje, co nemůže přežít, a tím naše nynější bombardování není," píše Šaron.

 

Právě se děje

Další zprávy