Mezi Izraelem a Hamásem se rýsuje příměří. Ale pomalu

Zahraničí Zahraničí
19. 11. 2012 23:22
Egypt se snaží vyjednat klid zbraní, Hamás ale ráno obnovil ostřelování jihu Izraele
Foto: Reuters

Jeruzalém/Gaza - Válka mezi Izraelem a Hamásem stále nebere konce, podle palestinského politika Nabíla Šáse je ale Egypt v kontaktu s oběma stranami a jednání o příměří pokročila.

Klid zbraní však podle Šáse, který nepatří k Hamásu, zavládne nejdříve za několik dní. "Hamás souhlasil s tím, že zastaví ostřelování obytných čtvrtí, ale Izrael žádá, aby odevzdal všechny zbraně. To Hamás odmítl," uvedl Šás.

Palestinci jako podmínku příměří žádají ukončení izraelské námořní blokády Pásma Gazy. K urychlenému uzavření příměří vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

"Myslím, že se blížíme k příměří, ale je velmi obtížné cokoliv předjímat," řekl přímo v Gaze egyptský premiér Hišám Kandíl.

V noci na pondělí Hamás přerušil ostřelování Izraele, ale ráno se sirény varující před letícími raketami ve městě Aškelon na jihu země znovu rozezněly. Další rakety mířily na Beerševu a Sderot blízko Gazy.

V neděli Hamás odpálil z Gazy podle izraelské armády 75 raket, nikdo ale nezahynul. Od středy zůstává počet mrtvých Izraelců na třech. Zahynuli lidé, jejichž dům zasáhla střela ve městě Kirjat Malachi, vzdáleném asi pětadvacet kilometrů od Pásma Gazy.

Podle informací agentur, které cituje ČTK, v pondělí zemřelo při izraelských náletech dvacet tři Palestinců, mezi nimiž bylo i pětileté dítě a dvě ženy. Na palestinské straně tak od středy zahynulo 101 lidí, podle agentury je mezi nimi 50 civilistů. Mluvčí izraelské armády už dříve uvedl, že z tehdejších 95 palestinských obětí tvořili civilisté zhruba třetinu.

Podle informací ČTK v pondělí na západním břehu Jordánu zemřel první Palestinec, který byl zraněn při potyčce s izraelskými vojáky během demonstrace proti izraelským náletům na Gazu.

Izraelská vláda obviňuje Hamás, že používá civilisty jako lidské štíty a že bombardování je zaměřeno výlučně na sídla Hamásu a místa, ze kterých členové hnutí odpalují rakety.

Terčem náletů jsou také tunely u hranice s Egyptem, kterými proudí do pásma zbraně, a rovněž fotbalový stadión, který podle Izraelců slouží jako vojenská základna.

V neděli Izraelci prostřednictvím rozhlasových vln varovali obyvatele Gazy, aby se drželi dál od všech budov a objektů, které mají něco společného s Hamásem.

U hranice s Gazou stále čekají izraelské tanky a vojáci, zatím však premiér Benjamin Netanjahu o pozemní invazi nerozhodl. 

"Jsme připraveni zahájit pozemní operaci, ale dáváme přednost diplomacii," řekl agentuře Reuters jeden z poradců izraelského premiéra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy