Sarkozy na vlně z Toulouse: Za výcvik u Al-Káidy vězení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 3. 2012 16:40
Prezident reagoval na drama v Toulouse. A navíc je uprostřed kampaně
Budeme trestat ty, kteří šíří nenávist.
Budeme trestat ty, kteří šíří nenávist. | Foto: Reuters

Paříž - Přitvrdíme! Nedopustíme, aby se v budoucnu opakovala situace z Toulouse! Tak znějí nejčerstvější přísliby z úst francouzských politiků.

"Budeme trestat každého, kdo bude na internetu podporovat či propagovat stránky s teroristickým podtextem," pohrozil z Elysejského paláce prezident Nicolas Sarkozy, jenž hodlá zavést nová opatření v boji s extremismem.

Stejně tvrdý postup plánuje i pro ty, kteří se vydají do zahraničí za účelem výcviku spojeného s terorismem.

Oznámil, že požádal ministra spravedlnosti o vyšetření propagace extremistických ideologií ve vězeňském prostředí. "Naše vězení by neměla být půdou pro indoktrinaci," sbíral v živém přenosu předvolební body.

Není to zdaleka poprvé, co v rámci své předvolební kampaně slibuje zavedení pořádku. Už před pár týdny se nechal slyšet, že v zemi galského kohouta je "příliš mnoho cizinců".

Jeho nejnovější slova přišla jen pár desítek minut poté, co speciální komando zneškodnilo na jihozápadě Francie vraha sedmi lidí a sympatizanta teroristické sítě Al-Káida Mohammeda Meraha.

Sarkozyho reakce je pochopitelná. Vyšlo totiž najevo, že ačkoliv měly tajné služby Meraha v hledáčku, nezasáhly, jelikož neměly dostatek důkazů.

Nic podobného jsem neviděl

Policisté původně chtěli 23letého muže alžírského původu dopadnout živého. To se - třicetihodinovému vyjednávání navzdory - nepodařilo.

Popis zásahu, s nímž přišel ministr vnitra Claude Guéant, připomíná akční film.

"Ráno se rozhodlo, že se ho pokusíme zatknout. V 10:30 byly do bytu - podobně jako už předtím v noci - vhozeny granáty. Střelec nijak nereagoval. Členové RAID (speciální jednotky) tedy rozhodli vstoupit do bytu. Nejdříve dveřmi, které byly odstraněny, pak okny, jejichž okenice byly odstraněny již v noci," citovala jeho barvité líčení ČTK.

Při akci byli zraněni dva policisté. "Věděli jsme o nebezpečnosti i hrozbě střelce. Byly proto použity technické videoprostředky, aby byly prozkoumány místnosti bytu. Z vnější fasády nebyla zjištěna přítomnost nikoho, podobně i při prohlídce záchodu. Zbývala koupelna. Ve chvíli, kdy do ní bylo zavedeno zařízení, střelec z ní vyšel a mimořádně divoce začal střílet," uvedl Guéant.

"Dávky byly velmi rychlé, velmi tvrdé. Jeden z členů RAID, který je na podobné věci zvyklý, mi řekl, že podobně prudký útok nikdy neviděl. Členové RAID se samozřejmě kryli a snažili se palbu opětovat. Nakonec Mohamed Merah vyskočil oknem s jednou puškou v ruce a stále střílel. Byl nalezen na zemi mrtvý," uzavřel příběh, jenž s napětím sledoval celý svět.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy