Muž, který děsí Francii. Islamistou se stal ve vězení

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 3. 2012 21:55
Profil mladíka, který zavraždil sedm lidí, včetně tří malých dětí
Foto: Reuters

Toulouse - Třiadvacetiletý Francouz alžírského původu Mohammed Merah, který je podle všeho zodpovědný za teroristické útoky před židovskou školou v Toulouse, v rukou policie zatím neskončil.

Francouzský ministr vnitra Claude Gueant popřel dřívější oznámení médií, že byl pachatel po dramatickém mnohahodinovém obléhání jednoho z domů v rezidenční čtvrti Croix-Daurade zajištěn.

Masakru vojáků a židovských dětí  sice policie zabránit nedokázala, ale rychlým vypátráním útočníka podle všeho zabránila dalšímu krveprolití. Agentura AFP s odkazem na zdroje blízké vyšetřování napsala, že Merah na středu plánoval další útoky.

Informaci následně v rozhovoru se zástupci francouzské židovské komunity potvrdil i prezident Nicolas Sarkozy.

Své hrůzné činy Merah, který v Toulouse vyrůstal spolu se čtyřmi sourozenci, už v průběhu dne vysvětlil snahou pomstít útrapy palestinských dětí a zapojení Francie do války v Afghánistánu. 

Policie od začátku hovořila o dvou možných verzích: buď šlo o islamistu, nebo o pravicového extremistu. Pravděpodobnější se zdála druhá varianta, zabití vojáci totiž byli muslimové severoafrického původu. Z jejich jednotky navíc v roce 2008 kvůli sympatiím s neonacisty propustili trojici mužů, a tak mohlo jít o pomstu.

Vše se zdálo být jasné až do noci z úterý na středu. Ve středu ve tři hodiny ráno francouzské elitní jednotky RAID v rezidenční čtvrti Toulouse Croix-Daurade zahájily operaci. Chtěly využít moment překvapení.

Toho ale naopak využil záhadný útočník a zranil tři policisty a zabarikádoval se v domě. Začalo nekonečné vyjednávání.

Na stopu Mohammeda Meraha policisty přivedlo mimo jiné to, že nedávno pobýval na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem, tedy v oblasti, kde se ukrývají a cvičí ozbrojenci Al-Káidy. Afghánistán navštívil celkem dvakrát. V roce 2010 a 2011. V Pákistánu měl zase podle listu Le Monde absolvovat teroristický výcvik.

"V rozhovoru s vyjednávačem RAID se skutečně přihlásil k Al-Káidě," uvedl jeden z vyšetřovatelů. Podle médií se pachatel útokem na židovskou školu a francouzské vojáky mstil za utrpení palestinských dětí a zapojení Francie do války v Afghánistánu.

K radikálnímu islámu ale podle Le Point přilnul ve vězení, kam se dostal za násilnou trestnou činnost. To spolu s podezřelými styky a cestami do Afghánistánu přispělo k tomu, že byl v hledáčku policie již několik měsíců. Upozornilo na něj i spojení s minulý měsíc zakázanou islamistickou skupinou Forsane Alizza (Hrdí rytíři).   

Proč ale strážci zákona nedokázali zabránit útokům, když si musel Merah nelegálně opatřit zbraně? To zatím není jasné.

V mládí byl vzhledem k tomu, že se dopustil osmnácti násilných činů označen za mladistvého delikventa. V roce 2010 se podle deníku Le Point přihlásil k cizinecké legii, ale hned první den z ní byl vyhozen.

To je můj vězeň, volal ředitel afghánské káznice

Podle agentury Reuters se ozval ředitel věznice v afghánské provincii Kandahár, který Meraha poznal. Je to prý jeden z trestanců, kteří uprchli při loňském hromadném útěku odsouzených Tálibanců. Odpykával si tam tříletý trest.

Podle bezpečnostního analytika Claudea Moniqueta by cesty uprchlého teroristy zpět do Afghánistánu měly rozhodně zpravodajské služby podchytit a informovat o nich francouzskou stranu.

Působil klidně, ale byl to "extrémní násilník"

Ve svém okolí Merah podezření nebudil. Alespoň soudě podle vyjádření sousedů, které oslovili přítomní reportéři. "Byl to slušný člověk, který měl rád fotbal a motorky. Nijak zvlášť fanaticky nepůsobil. Nebyl to ten typ chlapa s plnovousem, kterého byste si mohli podle zažitých stereotypů představit. Když ho znáte, nechce se Vám uvěřit, že mohl něco takového udělat," cituje jednoho z vrahových sousedů agentura Reuters.

Ve stejném duchu se vyjádřil i francouzský právník Christian Etelin, který Meraha zastupoval v dřívějších případech. Agentuře AFP řekl, že nepůsobil jako fanatik a nikdy se před ním o islámu ani nezmínil. "Před dvěma lety jsem se ale dozvěděl, že se náhle zradikalizoval a odjel do Afghánistánu," dodal právník s tím, že se jedná o složitou a nevyrovnanou osobnost. 

Francouzský žalobce Frnacois Molins, který Meraha zná, ho popsal jako extrémně násilnického člověka, jenž je tak nepřizpůsobivý, že přestože prodělal teroristický výcvik v afghánském Vazíristánu, jeví se jako nepravděpodobné, že by byl začleněn do teroristické sítě. Je totiž prý tak "netypický", že jej není možné začlenit do strukturované organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy