Střelec Merah zemřel. Při zásahu policie skočil z okna

Zahraničí Zahraničí
22. 3. 2012 14:26
Podle ministra vnitra se vrah sedmi lidí bránil zuřivou palbou
Foto: Reuters

Toulouse - Třiadvacetiletý Mohammed Merad, jenž se přiznal k vraždám tří dětí a čtyř dospělých, je mrtvý. Když se snažil uprchnout, zastřelil ho ranou do hlavy odstřelovač.

Francouzská policie vnikla do bytu v Toulouse, kde se Merad skrýval, po dvaatřiceti hodinách obléhání. Terorista na útok zřejmě čekal v koupelně a chystal se před vlastní smrtí zabít co nejvíce zasahujících policistů.

"Věděli jsme o nebezpečnosti i hrozbě střelce. Byly proto použity technické videoprostředky, aby byly prozkoumány místnosti bytu. Z vnější fasády nebyla zjištěna přítomnost nikoho, podobně i při prohlídce záchodu. Zbývala koupelna. Ve chvíli, kdy do ní bylo zavedeno zařízení, střelec z ní vyšel a mimořádně divoce začal střílet," líčil novinářům zásah ministr vnitra Claude Guéant.

"Dávky byly velmi rychlé, velmi tvrdé. Jeden z členů RAID, který je na podobné věci zvyklý, mi řekl, že podobně prudký útok nikdy neviděl."

"Nakonec Mohamed Merah vyskočil oknem s jednou puškou v ruce a stále střílel. Byl nalezen na zemi mrtvý," dodal šéf vnitra s tím, že vraha během pádu z okna zasáhla kulka policejního odstřelovače.

Členové zásahové jednotky RAID vyvázli bez větších ztrát: dva jsou lehce zraněni, třetí utrpěl šok.

Desítky hodin obležení

Šlo o nejdelší obléhání zločince ve Francii od roku 1993, kdy bývalý voják držel děti ve školce jako rukojmí 46 hodin.

Několik stovek příslušníků speciální zásahové jednotky RAID si mohlo dovolit vyčkávat, protože Merah neměl žádné rukojmí a lidé z okolí bytu v pětipatrovém domě byli evakuováni.

V posledních hodinách nicméně policisté nařídili v celém bloku přerušit dodávky vody, elektřiny a plynu. Chtěli jej totiž dopadnout živého. "Abychom se dozvěděli, zda nemá komplice," vysvětloval televizi TF1 ministr obrany Gerard Longuet.

Merah za volantem:

Chystal jsem další útok

Merah v uplynulých dnech zastřelil tři vojáky francouzské armády, z toho dva byli stejně jako on muslimové alžírského původu. V pondělí pak před židovskou školou zavraždil tři děti a učitele.

Třiadvacetiletý Francouz alžírského původu se k činu přiznal v rozhovoru s policejními vyjednavači. Litoval prý jen toho, že nezastřelil více lidí.

Ve středu ráno se podle policejních informací zřejmě znovu chystal vraždit, ale zásah policie brzy ráno mu v tom zabránil.

Už dříve řekl, že se hlásí k Al-Káidě a útočil, protože chtěl potrestat francouzskou armádu za intervenci v Afghánistánu a pomstít smrt palestinských dětí. "Srazil jsem Francii do kolen," prohlásil.

Policie se domnívala, že měl doma několik zbraní a použil by je, pokud by byl napaden. Spoléhali na to, že dlouhotrvající obléhání ho vyčerpá.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy