Francie vyhlásila rudý poplach. Vrah dětí si akci točil

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 3. 2012 14:20
Do pátrání se kromě policie zapojily i tajné služby. Útočník si zřejmě vše natáčel
Sarkozy promlouvá k národu. Poprvé v historii vyhlásil rudý poplach.
Sarkozy promlouvá k národu. Poprvé v historii vyhlásil rudý poplach. | Foto: Reuters

Paříž/Toulouse - Takové manévry Francie nepamatuje. Po pondělním teroristickém útoku na židovskou školu v Toulouse policie rozjela největší pátrací akci v novodobé historii země.

Společně s tajnými službami pátrá po dosud neznámém útočníkovi v černém, který se před vyučováním přiřítil před budovu na motocyklu a postřílel tři děti a jednoho učitele.

Do akce je zapojeno na 200 zvláštních vyšetřovatelů. Motiv ani identita pachatele ale zatím nejsou známy.

Detektivové nevylučují souvislost s útoky z posledních osmi dnů, jejichž cílem byli výsadkáři v nedalekém Montaubanu a Toulouse. Byli při nich zabiti tři vojáci afrického původu.

Islamista, nebo pravicový extremista?

Foto: Reuters

Kriminalisté v zásadě připouštějí dvě varianty: buď šlo o islamistu, nebo o pravicového extremistu.

List Le Point napsal, že v souvislosti s pondělním útokem pátrají po trojici vojáků, kteří byli v roce 2008 kvůli sympatiím s neonacisty propuštěni ze stejné jednotky jako zavraždění výsadkáři.

Podle listu Le Figaro jsou ale všichni tři mimo podezření. "Dva byli vyslechnuti tuto noc a vyšetřovatelé je vyřadili z okruhu podezřelých," řekl deníku policejní zdroj. Třetího vojáka prý vyšetřovatelé kvůli vraždám v Toulouse a v Montaubanu vyslýchali už minulý týden a ani jeho už nepodezírají.

"Pokračujeme ve vyšetřování, víc zatím říci nemohou," nechal se ve francouzském rozhlasu slyšet ministr vnitra Claude Gueant a dodal, že svědek viděl na útočníkově krku malou kameru nebo foťák. Tomu podle francouzských médií odpovídají i záběry z bezpečnostních kamer před školou.

Rudý poplach

Prezident Nicolas Sarkozy kvůli útoku vyhlásil v jihozápadní Francii nejvyšší stupeň ohrožení terorem, tedy rudý poplach, který v zemi platí vůbec poprvé v historii.

Stav nejvyšší pohotovosti pocítí všichni místní obyvatelé mimo jiné proto, že budou v ulicích potkávat smíšené hlídky policistů a vojáků.

Posílené patroly se budou pohybovat především v hromadné dopravě, v blízkosti škol, na veřejných prostranstvích a u židovských i muslimských náboženských objektů.

Do Toulouse už také dorazilo 25 elitních policistů z jednotky RAID, kteří se zapojí do vyšetřování. Všechny školy v 11 hodin uctily památku zavražděných žáků a učitele minutou ticha.

Izraelští představitelé mezitím oznámili, že se postarají o dopravu ostatků zavražděných do židovského státu, kde budou pochováni.

 

Právě se děje

Další zprávy