Šaría se na internetu v Nigérii omílat nebude

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 4. 2010 11:57
Soud dal za pravdu zastáncům tvrdých trestů
Šaría platí ve 12 z 36 spolkových zemí
Šaría platí ve 12 z 36 spolkových zemí | Foto: Aktuálně.cz

Abuja (Nigérie) - Soud v Nigérii zakázal místní organizaci na ochranu lidských právech diskutovat na internetu o trestu odnětí končetin podle islámského práva šaría.

Trest useknutí ruky je podle islámského práva vykonáván na lidech, kteří se dopustili krádeže.

Rozpoutat celonárodní diskuzi o vhodnosti trestání zlodějů useknutím ruky v zápěstí se pokusila skupina Nigerijský kongres lidských práv. Podnět k debatě umístila na Twitter, Facebook a vlastní blog. O případu informoval server BBC.

Proti se ale postavilo Muslimské bratrstvo Nigérie, které se naopak zasazuje za přísné dodržování islámských zvyklostí. Se stížností se obrátilo na místní soud.

Severonigérijský soud nižší instance dal bratrstvu za pravdu a vydal dočasný zákaz diskuze o islámském právu na sociálních sítích.

Následný odvolací soud s předchozím verdiktem souhlasil a změnil zákaz na trvalý.

Islámské právo je vedle sekulární legislativy platné ve dvanácti z šestatřiceti spolkových států Nigérie. První člověk, na němž byl rozsudek useknutí ruky vykonán byl v roce 2000 Malam Buba Bello Jangebe, který byl uznán vinným z krádeže krávy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy