Írán si rozvracet nedáme, slíbily davy vládě

hp
30. 12. 2009 15:50
Policie varovala, že případnou akci opozice tvrdě potlačí
Íránci na vládou organizované demonstraci v Teheránu.
Íránci na vládou organizované demonstraci v Teheránu. | Foto: Reuters

Teherán - V íránském hlavním městě se dnes sešly desítky tisíc stoupenců íránské vlády, aby vyjádřily podporu duchovnímu vedení země a slíbily mu věrnost. Současně také vyjádřily nesouhlas s nepokoji v zemi organizovanými opozičním vůdcem Mírhosejnem Músávím a jeho příznivci.

"Měli byste se kát, jinak budete prohlášeni za mohareb (nepřítele Boha)," uvedl na teheránské demonstraci vůdce reformistů Ahmad Alamolhoda na adresu opozice. Podle íránského islámského zákonu šaría je trestem za mohareb smrt.

Šéf íránské policie dnes opozici varoval, že pokud by k vládou organizované demonstraci, kterou dokonce živě vysílá tamější státní televize, připojili i nějakou svou protivládní akci, bude s nimi zacházeno velice tvrdě.

Jak ukázaly televizní záběry, desítky tisíc protestantů skandují slogany zaměřené proti opozičnímu lídrovi Músávímu a bývalému prezidentskému kandidátovi Mehdímu Karúbímu. Několik demonstrantů také před přítomnými kamerami spálilo americkou a britskou vlajku.

Záběry ukazují jen vládní stoupence, žádná reakce kritizující vládu se zatím neobjevila. Zahraniční novináři mají navíc podle agentury Reuters omezenou možnost pohybu, aby nemohli informovat o případných protivládních protestech.

V televizi se objevily také záběry z dalších íránských měst, kde se lidé shromažďují, aby vyjádřili nesouhlas s nepokoji, které se v Íránu odehrály v minulých dnech a které policie tvrdě potlačila.

"Músáví je odpovědný za krveprolití... Podporujeme nejvyšší vedení," zní z úst lidí na televizních záběrech, z nichž někteří drží fotku s ajatoláhem Chameneím. Obdobná shromáždění vládní stoupenci zorganizovali už včera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy