Írán si rozvracet nedáme, slíbily davy vládě

hp
30. 12. 2009 15:50
Policie varovala, že případnou akci opozice tvrdě potlačí
Íránci na vládou organizované demonstraci v Teheránu.
Íránci na vládou organizované demonstraci v Teheránu. | Foto: Reuters

Teherán - V íránském hlavním městě se dnes sešly desítky tisíc stoupenců íránské vlády, aby vyjádřily podporu duchovnímu vedení země a slíbily mu věrnost. Současně také vyjádřily nesouhlas s nepokoji v zemi organizovanými opozičním vůdcem Mírhosejnem Músávím a jeho příznivci.

"Měli byste se kát, jinak budete prohlášeni za mohareb (nepřítele Boha)," uvedl na teheránské demonstraci vůdce reformistů Ahmad Alamolhoda na adresu opozice. Podle íránského islámského zákonu šaría je trestem za mohareb smrt.

Šéf íránské policie dnes opozici varoval, že pokud by k vládou organizované demonstraci, kterou dokonce živě vysílá tamější státní televize, připojili i nějakou svou protivládní akci, bude s nimi zacházeno velice tvrdě.

Jak ukázaly televizní záběry, desítky tisíc protestantů skandují slogany zaměřené proti opozičnímu lídrovi Músávímu a bývalému prezidentskému kandidátovi Mehdímu Karúbímu. Několik demonstrantů také před přítomnými kamerami spálilo americkou a britskou vlajku.

Záběry ukazují jen vládní stoupence, žádná reakce kritizující vládu se zatím neobjevila. Zahraniční novináři mají navíc podle agentury Reuters omezenou možnost pohybu, aby nemohli informovat o případných protivládních protestech.

V televizi se objevily také záběry z dalších íránských měst, kde se lidé shromažďují, aby vyjádřili nesouhlas s nepokoji, které se v Íránu odehrály v minulých dnech a které policie tvrdě potlačila.

"Músáví je odpovědný za krveprolití... Podporujeme nejvyšší vedení," zní z úst lidí na televizních záběrech, z nichž někteří drží fotku s ajatoláhem Chameneím. Obdobná shromáždění vládní stoupenci zorganizovali už včera.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy