Soul - Íránské peníze se ocitly v pasti korejských bank. Kvůli americkým sankcím bude na účtech v Soulu na konci roku přebývat až 5 miliard dolarů, s nimiž Teherán nemůže manipulovat. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na zdroje uvnitř korejské vlády.
Kuriózní situace ukazuje, jak umějí být mezinárodní sankce efektivní. Díky nim chce Washington izolovat Írán a donutit ho tak, aby zrušil svůj jaderný program. .
Jak se dostat k penězům?
Sankce schválené americkou vládou se netýkají zahraničních rafinérií, jež surovou ropu od Íránu nakupují. Restrikce nicméně zásadně komplikují práci mezinárodních bank, jež by chtěly peníze poslat v tvrdé měně přímo na účty islámské republiky. Přitom právě polovina příjmů íránské vlády pochází přesně z takového zdroje.
Například tento týden: indická rafinérie začala posílat okolo pěti miliard dolarů, které Íránu dluží. Jak peníze doručit? Odpověď na tuto otázku hledali Indové celých sedm měsíců.
Pro Teherán jsou sankce nepřijatelné. Obhajuje se tím, že jaderný program je pro něj zásadně důležitý.
Jižní Korea patří mezi hlavní zákazníky Íránu. Celosvětově platí za pátého největšího importéra ropy na světě. Země nemá prakticky žádné nerostné suroviny a tak do asijské ekonomiky proudí z Íránu každý den okolo 230 000 barelů ropy. Opačným směrem peníze nejdou. Zůstávají na účtech přímo v Jižní Koreji. Už teď je na nich podle agentury Reuters okolo čtyř miliard dolarů.
Účty jsou vedeny v korejské měně won. Jak už bylo řečeno, výměna za dolary a eura není kvůli tlaku Američanů možná.
"Íránská centrální banka zatím peníze ponechává na korejských účtech. Doufá, že si je bude moci vyzvednout až se sankce uvolní," řekl Reuters zdroj z Bank of Korea.