Podle BBC byl sesazený irácký diktátor do soudní budovy přivezen před půl 11 středoevropského času. V dnešní části procesu bude poprvé poslouchat výpovědi svědků jednoho ze zločinů, jichž se měl v minulosti dopustit.
"My, obyvatelé Dudžailu, žádáme popravu Saddáma za zločiny, jichž se na nás dopustil," hlásá podle reportéra Reuters jeden z transparentů ve vesnici asi 60 kilometrů od Bagdádu. Obec je podobných nápisů plná.
Na jiném místě Iráku, v sunnity ovládaném Saddámově rodném městě Tikrítu, je k vidění jiný obrázek. Dav protestujících se vydal k diktátorově rodné vesnici Avja, nad hlavou fotografie sesazeného prezidenta. "Ano, ano pro Saddáma," zní bojovně vzduchem.
Zločin v Dudžailu
Líčení se svrženým iráckým prezidentem se v Bagdádu odehraje za mimořádných bezpečnostních opatření v opevněné soudní místnosti. Před porotou dnes stanou první svědci masakru v šíitské vesnici Dudžail v roce 1982, který podle obžaloby Saddám nařídil, aby se pomstil za pokus o atentát na svoji osobu.
Zločin v Dudžailu, kde bylo zabito 148 lidí, není jedinou obžalobou bývalého iráckého prezidenta, ale byl vybrán jako první, protože se k němu podařilo shromáždit důkazy nejrychleji a protože by měl být z právního hlediska nejsnadnější a nejrychlejší. Podle mluvčího soudu jsou všichni svědkové připraveni a také je k dispozici CD, na němž je zachycen Saddám, jak nařizuje vraždy.
PŘEČTĚTE SI: Jakými pravidly se proces se Saddámem řídí: otázky a odpovědi.
Proces se Saddámem Husajnem byl zahájen 19. října, ale po pouhých třech hodinách byl odročen, aby obhajoba dostala dost času na prostudování spisu. Za masakr v Dudžailu hrozí Husajnovi trest smrti, který by byl podle iráckých zákonů vykonán oběšením.Očekává se, že proces potrvá několik měsíců, podle odborníků nedojde k žádnému zásadnímu posunu před parlamentními volbami plánovanými na 15. prosince.
Obhájci zvažují odložení procesu
Obhájci i nyní uvažují o tom, že dnes požádají o odročení procesu, aby získali čas na promyšlení své strategie. Platí to zvlášť po uplynulém víkendu, během nějž se jejich řady rozrostly o bývalého amerického ministra spravedlnosti Ramseye Clarka a bývalého šéfa katarské justice Nadžíba Naumího. Oba chtějí dohlédnout na spravedlivý průběh procesu.
Největší prioritou tribunálu je v současnosti zajištění bezpečnosti lidem, kteří budou svědčit proti Saddámovi. Takřka ve stejné míře se to týká obhájců Saddáma a dalších sedmi spoluobžalovaných, z nichž dva byli krátce po zahájení procesu zavražděni a jeden utekl po výhrůžkách smrti za hranice.
O vraždách obhájců si více přečtěte ZDE.
Svědci drženi v anonymitě
Obavy o bezpečnost jsou tak velké, že úřady odmítají sdělit, kolik svědků bylo povoláno. Advokátům byla nabídnuta ochrana, většina z nich ji podle soudu přijala. Všichni vyjádřili obavy o svoji bezpečnost, ale potvrdili, že jsou odhodláni Saddáma obhajovat.
Irácká policie včera oznámila, že před čtyřmi dny zadržela v Kirkúku osm mužů, kteří se přiznali, že připravují plán na zavraždění hlavního vyšetřujícího soudce tribunálu Raída Džúhího. Byly u nich nalezeny mapy, zařízení na výrobu bomb i dokumenty související s přípravou atentátu. Muži, iráčtí Arabové, také přiznali, že jsou spojeni s další skupinou, která podnikla pumový útok nedaleko severokurdského města Sulajmáníja, kde žije hlavní
soudce tribunálu.
Saddám Husajn neuznává legitimitu soudu. Sebe hned při zahájení procesu označil za zákonného prezidenta Iráku a veškerou vinu odmítl. Čekají ho však procesy v mnohem "těžších" kauzách, jako je genocida, potlačení šíitského povstání, invaze do Kuvajtu a vyprovokování války s Íránem. Již v tomto prvním ale může dostat trest smrti.