Ruští novináři tleskali, když ve filmu Stalin zemřel, říká režisér. Jeho komedii ale Kreml zakázal

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 2. 2018 14:16
Zrušení promítání černé komedie o smrti diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina vyvolalo v Rusku pozdvižení. Jedno kino se zákazu postavilo - hned po promítání ale následovala policejní razie.
Postava Stalina v nové britsko-francouzskíé komedii.
Postava Stalina v nové britsko-francouzskíé komedii. | Foto: Entertainment One

Volgograd - Rusko v pátek oslavuje 75. výročí vítězství nad nacisty u Stalingradu. Konec stalingradské bitvy z roku 1943 je považován za moment, kdy došlo k zásadnímu obratu ve vývoji druhé světové války.

Právě hrdost na válečné vítězství i tehdejšího sovětského vůdce je jedním z oficiálních důvodů, proč ruské ministerstvo kultury zakázalo v zemi premiéru britsko-francouzského parodického filmu The Death od Stalin (Ztratili jsme Stalina). Komedie líčí moment skonu sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina v roce 1953.

Zrušení promítání vyvolalo v Rusku pozdvižení. Došlo dokonce i na násilí. Během rozhovoru o filmu o Stalinovi v ruském rozhlase se poprali dvaašedesátiletý historik Nikolaj Svanidze a novinář Maxim Ševčenko. Jejich bitku, kterou "vyhrál" o zhruba deset let mladší novinář, zaznamenala redakce na video.

Ruští novináři se poprali kvůli Stalinovi v přímém přenosu | Video: Reuters

Někteří Rusové mluví o zákazu umění z čistě ideologických důvodů. Podle britského režiséra snímku Armanda Iannucciho se tamní politici bojí, jaký efekt může umělecké dílo mít. "Nemůžou předpovědět, co umění udělá s lidmi. Nemohou ovládat jeho vliv," uvedl v novém rozhovoru pro magazín The Atlantic a varoval diváky. "Vždy si dávejte pozor na politiky, kteří nedokážou přijmout vtip. Politici bez smyslu pro humor jsou ti nejnebezpečnější."

Pobuřující, pošlapává historii

Podle poradního orgánu ruského ministerstva kultury ale snímek uráží sovětskou historii a jeho promítání je nevhodné nejen kvůli výročí bitvy u Stalingradu, ale taky kvůli ruským prezidentským volbám, které se konají letos v březnu.

"V tom filmu se pošlapávají naše historické symboly - sovětská hymna, vyznamenání, medaile. Maršál Žukov je tam vykreslen jako hlupák. Kromě toho je ve snímku příliš násilí, což odporuje zákonům," řekl už dříve ruským médiím Pavel Požigajlo, člen poradního výboru, který doporučil ministerstvu kultury, aby snímek zakázalo.

Podle režiséra Iannucciho je mnoho scén ve filmu pravdivých. "Třeba Lavrentij Berija, který si myslel, že je vtipné dát někomu do kapsy rajče a to pak rozmáčknout," vypráví režisér o jednom z brutálních vykonavatelů Stalinových čistek, který byl krátce po smrti diktátora popraven.

V Británii zatím černá komedie se Stevem Buscemim (který hraje Nikitu Chruščova) nebo Jasonem Isaacsem (ztvárnil maršála Žukova) sklízí chválu. Do českých kin vstoupí pod názvem Ztratili jsme Stalina letos v dubnu.

V Rusku je ale po rozhodnutí ministerstva kultury odloženo promítání nového filmu minimálně do léta. Členové ruského poradního výboru ministerstva kultury zhlédli snímek 22. ledna. Podle serveru RBK ho označili za "pobuřující" s tím, že nemá "žádnou historickou ani uměleckou hodnotu".

"Slyšel jsem ale, že když film před pár dny promítali ruským novinářům, tleskali, když Stalin zemřel," oponuje režisér snímku Iannucci.

Jen to zvyšuje zájem o film

I když je promítání černé komedie v zemi zakázané, minulý týden ve čtvrtek ho chtělo uvést moskevské kino Pionýr. Vyprodáno mělo na týden dopředu. Zařízení dokonce stihlo jednu "nelegální" projekci. Hned po odchodu diváků ale následovala policejní razie.

Kino pak na svém profilu na Facebooku napsalo, že všechna ostatní promítání byla zrušena a lidem bude vráceno jejich vstupné.

Jak ale řekl jeden z diváků britskému serveru The Telegraph, přítomnost ruské policie jen zvýšila zájem o film. "Je bolestné vidět tolik lidí v uniformách, jak se snaží zakázat kus umění kvůli nějaké ideologii," dodal.

Video: Rusové si uvědomili, k čemu je za těch sto let přivedla VŘSR, říká rusista Libor Dvořák

Rusové si uvědomili, k čemu je za těch sto let přivedla, že miliony lidí prošly gulagem, říká rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy