"Neplivejte na památku Stalina." Rusové odložili promítání černé komedie o sovětském diktátorovi

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2018 14:45
Podle agentury TASS zrušilo ruské ministerstvo kultury po protestech veřejnosti svůj souhlas s promítáním černé komedie o sovětském diktátorovi Stalinovi.
Trailer britsko-francouzské černé komedie The Death of Stalin (Stalinova smrt) | Video: Entertainment One

Moskva - Těsně před premiérou černé komedie "Stalinova smrt" v ruských kinech, naplánované na 25. ledna, se v zemi znovu zvedla vlna odporu proti satirickému britsko-francouzskému snímku o Josifu Vissarionoviči Stalinovi.

Podle agentury TASS proto ruské ministerstvo kultury v úterý zrušilo předchozí souhlas s promítáním filmu a posunulo jej o půl roku. Vyslyšelo tak členy svého poradního orgánu, uvádí ruský server Meduza

Snímek podle kritiků uráží sovětskou historii a jeho promítání je nevhodné v souvislosti s blížícím se 75. výročím bitvy u Stalingradu na konci ledna. A také kvůli prezidentským volbám v Rusku, které se konají v březnu.

"V tom filmu se pošlapávají naše historické symboly - sovětská hymna, vyznamenání, medaile. Maršál Žukov je tam vykreslen jako hlupák. Kromě toho je ve snímku příliš násilí, což odporuje zákonům," řekl ruským médiím člen poradního výboru při ruském ministerstvu kultury a dlouhodobý kritik filmu Pavel Požigajlo.

Členové poradního výboru zhlédli snímek 22. ledna, uvedl jeden z nich pro server RBK. Podle něj ho označili za "pobuřující" s tím, že nemá "žádnou historickou ani uměleckou hodnotu".

Členy poradního orgánu ministerstva kultury jsou známý ruský režisér Nikita Michalkov a další vlivní umělci. Náměstek ruského ministra kultury Vladimir Aristarchov médiím už dříve potvrdil, že film je z právního hlediska v pořádku.

Britsko-francouzská černá komedie Stalinova smrt (The Death of Stalin) režiséra Armanda Iannucciho parodicky líčí moment skonu Josifa Vissarionoviče Stalina v roce 1953. A taky následný chaos a boj o moc v Kremlu. Brzy po svém promítání na Západě vyvolala v Rusku velké vášně.

Stalinova popularita stoupá  

Vlivný ministerský poradce Pavel Požigajlo film už loni označil za "plánovanou provokaci" s cílem rozzlobit ruské komunisty. Černá komedie o Stalinovi je podle něj součástí "západního spiknutí" proti Rusku - má rozeštvat lid v zemi a tím ji destabilizovat.

Mluvčí ruských komunistů Alexandr Juščenko loni označil film za "odporný". Podle tajemníka komunistické strany Sergeje Obuchova je snímek "další formou psychologické války" proti Rusku a "diskreditací lídrů země".

Ruský prokremelský deník Vzgljad zase snímek označil za "hnusnou parodii od outsiderů, kteří o našich dějinách nic nevědí".

Stalinova popularita přitom v posledních letech v Rusku roste. Úměrně tomu, jak sílí konfrontace současného prezidenta Vladimira Putina se Západem - zejména kvůli ruské anexi Krymu nebo válce v Sýrii.

Rusové dokonce loni v červnu zvolili brutálního sovětského diktátora za největší historickou osobnost. Za Stalinem tehdy skončili na děleném druhém místě současný prezident Vladimir Putin a básník Alexandr Puškin. Průzkum provedlo nezávislé středisko Levada.

Zachováváme ruské dějiny

Pozornost vyvolaly v minulosti i nové ruské školní učebnice, v nichž byl komunistický diktátor zobrazován v pozitivním světle, nebo zrekonstruovaná stanice moskevského metra, jejíž stěny zdobí stará sovětská hymna oslavující Stalina.

Kritiku lidskoprávních organizací vyvolalo loni v září i zařazení Stalinovy busty do tzv. Aleje vůdců v jednom z moskevských parků. Doposud v něm byly jen portréty významných ruských monarchů. Podle ruské vojensko-historické organizace, kterou založil sám prezident Putin, mělo umístění sochy Stalina, ale i dalších komunistických vůdců jako V. I. Lenina nebo Nikity Chruščova, pomoci zachovat ruské dějiny.

"Alej vůdců je symbolem kontinuity naší historie, historie bez vyškrtnutých jmen, bez zapomenutých událostí a období," citovala agentura RBK náměstka ruského ministra kultury Alexandra Žuravského.

VIDEO: Putin chce, aby Rusové zapomněli na gulagy, říká historik

Jediné muzeum o represích, ke kterým došlo v Rusku za sovětské éry, je prý ohroženo. Historiky, kteří ho zakládali, nahradili státní úředníci a ti se teď prý snaží staré zločiny zamést pod stůl. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 29 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy