"Neplivejte na památku Stalina." Rusové odložili promítání černé komedie o sovětském diktátorovi

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2018 14:45
Podle agentury TASS zrušilo ruské ministerstvo kultury po protestech veřejnosti svůj souhlas s promítáním černé komedie o sovětském diktátorovi Stalinovi.
Trailer britsko-francouzské černé komedie The Death of Stalin (Stalinova smrt) | Video: Entertainment One

Moskva - Těsně před premiérou černé komedie "Stalinova smrt" v ruských kinech, naplánované na 25. ledna, se v zemi znovu zvedla vlna odporu proti satirickému britsko-francouzskému snímku o Josifu Vissarionoviči Stalinovi.

Podle agentury TASS proto ruské ministerstvo kultury v úterý zrušilo předchozí souhlas s promítáním filmu a posunulo jej o půl roku. Vyslyšelo tak členy svého poradního orgánu, uvádí ruský server Meduza

Snímek podle kritiků uráží sovětskou historii a jeho promítání je nevhodné v souvislosti s blížícím se 75. výročím bitvy u Stalingradu na konci ledna. A také kvůli prezidentským volbám v Rusku, které se konají v březnu.

"V tom filmu se pošlapávají naše historické symboly - sovětská hymna, vyznamenání, medaile. Maršál Žukov je tam vykreslen jako hlupák. Kromě toho je ve snímku příliš násilí, což odporuje zákonům," řekl ruským médiím člen poradního výboru při ruském ministerstvu kultury a dlouhodobý kritik filmu Pavel Požigajlo.

Členové poradního výboru zhlédli snímek 22. ledna, uvedl jeden z nich pro server RBK. Podle něj ho označili za "pobuřující" s tím, že nemá "žádnou historickou ani uměleckou hodnotu".

Členy poradního orgánu ministerstva kultury jsou známý ruský režisér Nikita Michalkov a další vlivní umělci. Náměstek ruského ministra kultury Vladimir Aristarchov médiím už dříve potvrdil, že film je z právního hlediska v pořádku.

Britsko-francouzská černá komedie Stalinova smrt (The Death of Stalin) režiséra Armanda Iannucciho parodicky líčí moment skonu Josifa Vissarionoviče Stalina v roce 1953. A taky následný chaos a boj o moc v Kremlu. Brzy po svém promítání na Západě vyvolala v Rusku velké vášně.

Stalinova popularita stoupá  

Vlivný ministerský poradce Pavel Požigajlo film už loni označil za "plánovanou provokaci" s cílem rozzlobit ruské komunisty. Černá komedie o Stalinovi je podle něj součástí "západního spiknutí" proti Rusku - má rozeštvat lid v zemi a tím ji destabilizovat.

Mluvčí ruských komunistů Alexandr Juščenko loni označil film za "odporný". Podle tajemníka komunistické strany Sergeje Obuchova je snímek "další formou psychologické války" proti Rusku a "diskreditací lídrů země".

Ruský prokremelský deník Vzgljad zase snímek označil za "hnusnou parodii od outsiderů, kteří o našich dějinách nic nevědí".

Stalinova popularita přitom v posledních letech v Rusku roste. Úměrně tomu, jak sílí konfrontace současného prezidenta Vladimira Putina se Západem - zejména kvůli ruské anexi Krymu nebo válce v Sýrii.

Rusové dokonce loni v červnu zvolili brutálního sovětského diktátora za největší historickou osobnost. Za Stalinem tehdy skončili na děleném druhém místě současný prezident Vladimir Putin a básník Alexandr Puškin. Průzkum provedlo nezávislé středisko Levada.

Zachováváme ruské dějiny

Pozornost vyvolaly v minulosti i nové ruské školní učebnice, v nichž byl komunistický diktátor zobrazován v pozitivním světle, nebo zrekonstruovaná stanice moskevského metra, jejíž stěny zdobí stará sovětská hymna oslavující Stalina.

Kritiku lidskoprávních organizací vyvolalo loni v září i zařazení Stalinovy busty do tzv. Aleje vůdců v jednom z moskevských parků. Doposud v něm byly jen portréty významných ruských monarchů. Podle ruské vojensko-historické organizace, kterou založil sám prezident Putin, mělo umístění sochy Stalina, ale i dalších komunistických vůdců jako V. I. Lenina nebo Nikity Chruščova, pomoci zachovat ruské dějiny.

"Alej vůdců je symbolem kontinuity naší historie, historie bez vyškrtnutých jmen, bez zapomenutých událostí a období," citovala agentura RBK náměstka ruského ministra kultury Alexandra Žuravského.

VIDEO: Putin chce, aby Rusové zapomněli na gulagy, říká historik

Jediné muzeum o represích, ke kterým došlo v Rusku za sovětské éry, je prý ohroženo. Historiky, kteří ho zakládali, nahradili státní úředníci a ti se teď prý snaží staré zločiny zamést pod stůl. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy