Na americké novináře zaútočili hackeři. FBI z rozsáhlých útoků podezírá Kreml

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2016 21:00
Hackeři, kteří údajně pracují pro ruské tajné služby, zaútočili na redakční systém listu The New York Times a některých dalších amerických vydavatelství. Oznámila to v úterý televize CNN s odvoláním na americké bezpečnostní zdroje. Série útoků byla podle televize zjištěna v několika posledních měsících. Útokem se podle CNN zabývá Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a další americké bezpečnostní složky. Vyšetřovatelé se domnívají, že za útoky stojí Rusko a že akce je součástí širší série útoků, které se mimo jiné zaměřily na servery Demokratické strany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CyberGym Europe

New York - Hackeři, kteří údajně pracují pro ruské tajné služby, zaútočili na redakční systém listu The New York Times a některých dalších amerických vydavatelství. Oznámila to televize CNN s odvoláním na americké bezpečnostní zdroje. Série útoků byla podle televize zjištěna v několika posledních měsících.

Americký Federální úřad pro vyšetřování ani NY Times informace nepotvrdil. „Jako většina zpravodajských společností jsme také my ostražití a chráníme se před pokusy o proniknutí do našich systémů,“ řekla mluvčí deníku Eileen Murphy.

Zacílení na novináře a mediální společnosti spojuje CNN s loňským nárůstem kybernetických útoků proti americkým nevládním organizacím. Podle deníku jde o promyšlenou vlnu ruských útoků s cílem shromáždit materiály blízké Washingtonu. Přes zpravodajské organizace se mohou hackeři dostat k cenným informacím o kontaktech reportérů na vládu nebo citlivým informacím z nepublikovaných prací.

List The New York Times si podle CNN najal privátní vyšetřovatele, kteří spolupracují s pracovníky tajných služeb. Snaží se zjistit rozsah způsobených škod a odhalit způsob, jakým se hackeři, jenž jsou údajně napojení na ruské tajné služby, do počítačových sítí dostali.

Údajné útoky ruských hackerů se staly středem zájmu médií, když server WikiLeaks v červenci zveřejnil sérii dokumentů ukradených ze serverů americké Demokratické strany. Stalo se to krátce před nominační konferenci, na níž byla potvrzena kandidatura Hillary Clintonové. Podle zpravodajských zdrojů existují silné důkazy, že za útokem stálo Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy