Rusové ve stopách NSA: V Soči nabourají vše, co můžou

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
6. 2. 2014 19:59
Hackerům stačí v dějišti olympiády chvíle, aby se zmocnili počítačů a mobilů.
Dostavěno v Soči stále není, ale hackeři už mají napilno.
Dostavěno v Soči stále není, ale hackeři už mají napilno. | Foto: Reuters

Soči - Do ruského přímořského letoviska Soči míří tisíce lidí z celého světa.

Iluze dokonalosti olympiády, která má být triumfem prezidenta Vladimira Putina, dostala už dříve povážlivé rány, a to když novináři upozornili na bezpočet nedostatků.

Tím ale údiv nekončí. Návštěvníci by totiž měli raději rovnou zapomenout na soukromí.

"První věc, kterou po příjezdu do Ruska uděláte, je, že se přihlásíte," líčil z dějiště her reportér americké televize NBC News Richard Engel.

"A netrvá dlouho, aby se někdo pokusil nabourat do vašeho laptopu, telefonu či tabletu," dodal s tím, že na vlastní kůži otestoval, nakolik bezpečná je komunikace prostřednictvím výdobytků moderní doby.

Stačila minuta

Expert na počítačovou bezpečnost Kyle Wilhoit mu nastavil dva nové notebooky a mobilní telefon.

Techniku vybavil falešnými údaji a adresami. Jediné, co se shodovalo s realitou, bylo Engelovo jméno. Pak jen stačilo připojit se v Soči na internet.

Takřka neprodleně reportérovi přišel podezřelý e-mail. Když ho otevřel, sledoval, co se bude dít. "Během minuty kolem čmuchali hackeři," popsal svoji zkušenost.

To samé se stalo s jeho mobilem. Zloději údajně kontrolu nad zařízením převzali dřív, než stačil v restauraci dopít kávu. "Bylo to velmi rychlé a velmi profesionální."

Nezvaní hosté si mohli bez problémů nahrávat i jeho hovory.

NBC: All Visitors to Sochi Olympics Immediately Hacked
NBC: All Visitors to Sochi Olympics Immediately Hacked

A co Snowden?

Reportérova zjištění tak potvrzují domněnky, že ruský "Balšój brat" si zřejmě v ničem nezadá s americkým "Big Brotherem", a to zřejmě nejen v souvislosti s mimořádnými bezpečnostními opatřeními, která olympiádu provázejí.

Úsměvně v tomto kontextu působí skutečnost, že americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany, aby při komunikaci v Soči neočekávali soukromí.

Přitom právě Spojené státy jsou od loňského června terčem kritiky za masivní špiclování internetové a telefonické komunikace.

Tehdy whistleblower Edward Snowden svět zpravil o tom, že Národní agentura pro bezpečnost (NSA) sbírá údaje takřka o všem, co se na celosvětové síti "šustne".

Ironií pak je, že právě Rusko loni poskytlo Snowdenovi azyl, jelikož Washington chce svého bývalého zaměstnance soudit.

 

Právě se děje

Další zprávy