Moskva - Rusové opět ve velkém protestují proti výsledkům nedávných voleb, které vyhrála kremelská strana Jednotné Rusko.
Jen na Sacharovově třídě v Moskvě se podle pořadatelů sešlo na 120 tisíc lidí. Ministerstvo vnitra něco takového vylučuje, maximálně jich prý bylo 30 tisíc.
Dvacet let po své rezignaci na post sovětského prezidenta volá změně i Michail Gorbačov.
Rádiu Echo řekl, že Vladimir Putin by měl následovat jeho příkladu a odstoupit. Jedině tak prý dosáhne toho, že se na něj bude vzpomínat kvůli tomu dobrému, čeho za posledních 12 let dosáhl.
Příště nás bude milion
Současná vlna protivládních protestů, která po 10. prosinci podruhé proběhla celým Ruskem, je největší od rozpadu Sovětského svazu. Sacharovova třída, kde se akce konala, je podle DPA schopná pojmout až 150 tisíc lidí.
Známý blogger Alexej Navalnyj slíbil, že příště opozice do ulic přiláká milion Rusů.
Vlna protestů postupovala k metropoli z Dálného východu. V Novosibirsku demonstrovalo až 700 lidí, v Chabarovsku na 300 a v altajském Barnaulu se jich sešla více než stovka, napsala agentura Interfax.
Rada pro lidská práva, poradní orgán prezidenta Dmitrije Medveděva, v noci na sobotu doporučila předsedovi volební komise Vladimiru Čurovovi, aby odstoupil; to je také jeden z požadavků protestujících.
Proti údajným volebním podvodům a manipulaci s hlasovacími lístky vyšlo do protestního průvodu Novosibirskem asi 500 až 700 lidí. Někteří z nich se dostavili s vlajkami imperiálního Ruska, jiní s komunistickými symboly.
Protest se podle Interfaxu obešel bez incidentů.
V Tomsku se sešly asi tři desítky demonstrantů, které tvořili převážně příznivci komunistů. Na demonstraci v Irkutsku, kde je asi 200 lidí, dohlíží 50 policistů. Prozatím nejsou hlášeny žádné incidenty.
Policie zadržela několik demonstrantů v Petrohradě. Již dříve organizátoři upozornili, že na shromáždění přišli také provokatéři. Následně policisté vyvedli několik mladíků, z nichž jeden megafonem vykřikoval heslo "Socialismus". Místo protestní akce policie obehnala plotovým zátarasem.
Protesty neutichají
Vedoucí představitelé ruské liberální, ultralevicové, ekologické, nacionální i komunistické opozice poukazují na vážné prohřešky proti volebním zákonům a žádají opakované hlasování.
Dalším požadavkem je Čurovova demise. Ten, stejně jako celá volební komise, vláda i prezident, vážnější pochybení popírá.
Jen několik hodin před masovým moskevským protestem doporučila kremelská rada pro lidská práva Čurovovi, aby odstoupil. Rada podle tiskových agentur oznámila, že Čurov ztratil všechnu důvěru.
Zmíněné grémium také doporučilo Medveděvovi, aby po prosazení ohlášených reforem, které mají v zemi zajistit větší politickou svobodu, rychle vypsal nové volby. Prohlášení a doporučení rady ale nejsou závazná.
Nedávné parlamentní volby vyvolaly v Rusku i v zahraničí ostrou kritiku. Hlasování, které údajně doprovázely podvody a manipulace s výsledky, vyhrála největší kremelská strana Jednotné Rusko. Ta sice těsně uhájila parlamentní většinu, ztratila ale přes pětinu křesel.