OBSE o Rusku: Volby nebyly fér, ale aspoň, že se konaly

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2011 15:55
Rusové prokázali, že mohou i přes překážky projevit názor. Putinovi málem sebrali většinu
Rusko je na správné cestě. K demokracii západního typu má ale ještě daleko.
Rusko je na správné cestě. K demokracii západního typu má ale ještě daleko. | Foto: Reuters

Moskva - Přestože byla opozice v parlamentních volbách v Rusku jako obvykle silně znevýhodněna, voliči v plné míře využili možnosti ovlivnit politické dění a hlasování podle toho dopadlo.

Pozice dosud dominantního Jednotného Ruska je citelně oslabena, jelikož Rusové dali jasně najevo, že chtějí změnu.

Tak shrnují volby do ruské Dumy mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Po technické stránce byly volby s ohledem na velikost země podle komisařů zvládnuty dobře, všude ale bylo cítit prorůstání vládnoucí strany a státního aparátu.

Volební kampaň opozičních stran byla omezována a podmínky tak byly neférové, konstatují dále komisaři OBSE. Některým stranám například úřady vůbec nedovolily kandidovat.

Také co se týče zastoupení politických subjektů ve sčítacích komisích a dalších administrativních orgánech voleb, mělo Jednotné Rusko na úkor svých protivníků značnou výhodu. Na druhou stranu pozorovatelé ocenili, že opoziční kandidáti dostali více prostoru v médiích než v předcházejících kampaních.

"Včerejší volby ukázaly, že Rusové mohou projevit vůli a ovlivnit vývoj ve své zemi i přes mnoho překážek, na druhou stranu je k tomu, aby byla vůle občanů respektována, třeba provést mnoho změn. Osobně vnímám jako největší problémy vměšování státu do politického života, nedostatečné podmínky pro spravedlivou politickou soutěž a absenci svobodného tisku," řekl šéf pozorovatelské mise Parlamentního shromáždění Rady Evropy Tony Kinx.

Šéfka pozorovatelské mise OBSE Heidi Tagliaviniová má ještě jednoznačnější názor. "Ruské volby proběhly jako hra, které se mohli zúčastnit jen vybraní účastníci a herní plán byl navíc nakreslen tak, aby vyhovoval jen jednomu z nich. Na druhou stranu bylo voličům umožněno přijít k volebním urnám a svobodně vyjádřit svůj názor," píše Taglivaniová v oficiální zprávě OBSE.

K průběhu ruských parlamentních voleb už se vyjádřila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je podle svých slov vážně znepokojena. "Rusové si zaslouží, řádné a důkladné prošetření všech zpráv o nesrovnalostech, které volby a sčítání hlasů údajně provázely," prohlásila v pondělí podle agentury Reuters. 

Po sečtení více než 95 procent odevzdaných hlasů je jasné, že Jednotné Rusko sice zvítězilo, ale výrazně oslabilo. Získalo necelých 50 % a ve 450členné Státní dumě ztratilo 77 mandátů. Namísto dosavadních 315 křesel bude disponovat jen 238 mandáty.

Ztráta je pro Putina, Medvěděva a jejich Jednotné Rusko velkým varováním před prezidentskými volbami, které se uskuteční za čtvrt roku.

 

Právě se děje

Další zprávy