Ruský soud dal třem zadrženým na Rudém náměstí vysoké pokuty. Za připomínku roku 1968

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 21. 9. 2018 10:00
Tři ruští aktivisté, kteří se letos 25. srpna účastnili tiché připomínky disidentské demonstrace proti okupaci ČSSR v roce 1968 na moskevském Rudém náměstí, dostali u soudu pokutu v souhrnné výši 55 tisíc rublů (cca 19 tisíc českých korun).
Leonid Gozman a Sergej Šarov-Delone během zadržení ruskou policií 25. srpna 2018 na moskevském Rudém náměstí.
Leonid Gozman a Sergej Šarov-Delone během zadržení ruskou policií 25. srpna 2018 na moskevském Rudém náměstí. | Foto: Vlad Dokšin/Novaja Gazeta

Moskva - Ruský soud udělil ve středu peněžité pokuty opozičnímu politikovi Leonidu Gozmanovi, lidskoprávnímu aktivistovi Sergeji Šarovovi-Delonemu a jejich kolegyni Anně Krasovické za účast v "nepovolené demonstraci" v centru Moskvy, uvedlo vysílání Rádia Svoboda. 

Všichni tři se letos 25. srpna společně s desítkami dalších lidí účastnili na Rudém náměstí tiché připomínky 50. výročí protestu osmi sovětských disidentů proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Za pokus o rozvinutí plakátů, připomínajících tehdejší demonstraci i současné politické vězně v Rusku, dostali Gozman a Šarov-Delone u soudu každý pokutu ve výši 20 tisíc rublů (necelých 7000 Kč), v případě Anny Krasovické jde o částku 15 tisíc rublů (cca 5000 Kč).

"Měla jsem velikou trému. Šla jsem k soudu poprvé. Když se mě soudce ptal, tak jsem vše odkývala. Sergej a Leonid byli bojovní. Proto asi taky dostali vyšší pokutu," řekla Anna Krasovická (25) Aktuálně.cz po vynesení rozsudku. Soud ruským úřadům zároveň v rozsudku přikázal zničit plakát Gozmana a Šarova-Deloneho s nápisem "Za vaši a naši svobodu", odkazující na slavné heslo z někdejší demonstrace sovětských disidentů před 50 lety.   

Česká sbírka

Kolegium Paměti národa, tedy volné sdružení podporovatelů české neziskové organizace Post Bellum, vyhlásilo v polovině září veřejnou sbírku na zaplacení pokuty pro Gozmana, Šarova-Deloneho a Krasovickou.

"Týká se nás to. Ti lidé stáli na náměstí a pokojně vyjádřili svobodný názor. Připomínali si padesát let starou událost v Československu a statečnost oněch osmi statečných. Nemůžeme je v tom teď nechat," prohlásil tehdy předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský.

"Nesmíme být slepí a hluší k tomu, co se děje kousek od nás, kde jsou za svobodný projev lidé zavíráni a pokutováni. Když jsem přebíral Cenu evropského občana pro Paměť národa, oslovil jsem v projevu některé české europoslance, kteří okamžitě ještě na místě slíbili podporu," dodal k tomu ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa.

K 19. září už Kolegium Paměti národa shromáždilo díky sbírce přes 255 tisíc korun. Kromě pokrytí pokuty pro Gozmana, Krasovickou a Šarova-Deloneho chce v budoucnu přispět i na další podobné případy v Rusku.  

"Je to samozřejmě velmi silné gesto. Všechny ty akce spojené s demonstrací jasně ukazují skutečnost, že jsme si velmi blízcí. A to je skvělé," reagovala na českou iniciativu v rozhovoru pro Aktuálně.cz v polovině září jedna ze zadržených ruských aktivistů Anna Krasovická.

VIDEO: Sbírka na podporu demonstrantů na Rudém náměstí v Moskvě

Nezisková organizace Post Bellum vyzývá k finanční podpoře tří ruských aktivistů, zadržených na vzpomínkové akci 25. 8. 2018 v Moskvě. | Video: Post Bellum
 

Právě se děje

Další zprávy