Foto: "I protest jediného člověka je zakázán". Účastníkům demonstrace v Moskvě hrozí vysoká pokuta

Tzv. Lobnoje mesto na Rudém náměstí, místo někdejšího protestu z 25. srpna 1968, je v současnosti ohrazené železným plotem.
Pavel Litvinov (vlevo s manželkou Julií) dorazil na Rudé náměstí v sobotu 25. srpna 2018 mezi prvními. Bývalý sovětský disident patří k posledním třem žijícím pamětníkům 50 let starého protestu. Na snímku se zástupci českého Ústavu pro studium totalitních režimů.
Tzv. demonstrace osmi statečných 25.8.1968 se zúčastnili Larisa Bogorazová, Konstantin Babickij, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Natálie Gorbaněvská, Viktor Fajnberg, Taťána Bajevová i již zmíněný Pavel Litvinov. Odsouzeni byli k několika letům pobytu ve vězení, vyhnanství či v psychiatrických léčebnách.
Toto je patrně nejznámější transparent z tehdejšího protestu s nápisem "Za vaši i naši svobodu!" připravený disidentkou Natálií Gorbaněvskou.
Pavla Litvinova brzy po příchodu na Rudé náměstí legitimovala policie.
Foto: Adam Hradilek
Zahraničí Zahraničí
26. 8. 2018 18:21
Tři účastníky vzpomínky na 50 let starou demonstraci sovětských disidentů proti okupaci Československa zatkla v sobotu ruská policie na moskevském Rudém náměstí. Každému z nich hrozí pokuta až do výše přibližně 10 000 korun. O její přesné výši rozhodne v pondělí moskevský soud.
 

Právě se děje

Další zprávy