Ruský modul Luna-25 ve středu ve 12:03 moskevského času (11:03 Středoevropského času) dosáhl oběžné dráhy kolem Měsíce, informovala na komunikační platformě Telegram ruská vesmírná agentura Roskosmos. Příští týden má modul přistat na měsíčním povrchu v oblasti jižního pólu. Raketa, která vynesla sondu do vesmíru, odstartovala v pátek v 02:11 moskevského času (01:11 SELČ) z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.
Umístění stanice na oběžnou dráhu Měsíce se povedlo poprvé v moderní historii Ruska, uvedl Roskosmos v prohlášení. Dodal, že všechny systémy modulu fungují normálně. Vstup na oběžnou dráhu umožnily dva zážehy motorů. Poprvé se motory zažehly v 11:57 moskevského času na 243 sekund, podruhé na 76 sekund, upřesnila vesmírná agentura. Luna-25 je první ruský projekt svého druhu za posledních téměř 50 let. Navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu, Luna-24, která v roce 1976 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky a vrátit se na Zemi.
Na Měsíci má ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy. Agentura TASS podotkla, že cílem je také vyzkoušet hladké přistání v obtížném terénu měsíčního jižního pólu. Přistání je podle dřívější zprávy agentury Interfax naplánováno na 21. srpna.