Washington/Praha - Demokratickou stranu a její kandidátku na prezidentku Hillary Clintonovou postihla velká nepříjemnost. Hackeři se nabourali do partajních počítačů a informace, ke kterým se dostali, předali serveru WikiLeaks.
Kdo to byl? Americké zpravodajské služby a řada expertů se domnívají, že pachatelé pocházeli z Ruska a jsou spojeni s Kremlem.
Je-li to pravda, jde o dosud nevídaný ruský zásah do americké politiky a předvolební kampaně. Internetový magazín Slate označuje hacknutí počítačů Demokratické strany za "novou Watergate, ale ještě horší".
Prezident Barack Obama je ve vyjádřeních opatrný. "Vím, že odborníci tyto útoky přisuzují Rusku. Všechno je možné," řekl v rozhovoru pro televizi NBC News.
Analytici dvou společností zabývajících se kyberbezpečností - Threat Connect a Crowd Strike - se shodují v tom, že napadení nese znaky typické pro ruské hackery.
Serveru WikiLeaks data zřejmě předal kdosi, kdo se skrývá za označením Guccifer 2.0. Podle všeho jde o skupiny ruských hackerů, kteří se vydávají za fiktivního Rumuna.
Český expert na šifrovací technologie Jan Dušátko v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Rusové jsou v používání kyberzbraní na vysoké technologické úrovni. Ovšem vypátrat konkrétního strůjce dobře plánovaného útoku je podle něj složité.
"Útočník se dostane do systému a jako první krok zametá veškeré stopy. Pokud je systém vybaven např. IDS, centralizovaným sběrem logů, nebo dalšími metodami pro sběr informací o aktivitách, tak by tam měly zůstat stopy o podezřelé komunikaci. Ale jsou to jen stopy o tom, odkud a kam ta komunikace šla," vysvětluje.
(IDS - Intrusion Detection System odhaluje podezřelé aktivity a použití podezřelých kódů, které mohou ohrozit bezpečnost počítačové sítě - pozn. red.)
"Na své cestě k cíli, který chtějí napadnout, používají tito lidé několik počítačů. Například někdo zjistí, že v Mexiku je nezabezpečený server, na který narazil. Najde si další server ve Francii, další v Anglii nebo Číně. A pokud je ten člověk šikovný, šance dostat se k původci je malá," uvádí český expert.
Podle něj je ale zjevné, že v počítačovém systému americké Demokratické strany byla chyba.
"Útočník, ať jím byl kdokoliv, byl podle dostupných informací v systému již od léta minulého roku. Pokud se někomu brouzdá někdo jiný rok v systému, je to více než nepříjemné. A to nejenom pro správu IT, ale i pro celou organizaci, v tomto případě politickou stranu. Navíc člověk, který má řídit bezpečnost jakékoliv organizace, úkolovat a kontrolovat IT, by měl být součástí nejužšího vedení."
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange odmítá prozradit, odkud e-maily z nitra Demokratické strany dostal. Odmítl ale, že data ukradli hackeři krytí ruským státem.
"Připomíná mi to spolek, kde si všichni vyprávějí hororové historky a pak se jich začnou sami bát," popřel znovu ruskou roli při úniku záznamů Dmitrij Peskov, mluvčí Vladimira Putina.
Donald Trump ve středu rovněž zopakoval, že obviňování Ruska z útoku je přitažené za vlasy. Na tiskové konferenci na Floridě dodal: "Jestli Rusko nebo Čína mají chybějících 30 000 e-mailů ze soukromého, ale pracovně využívaného účtu Clintonové, rád bych si je přečetl." Clintonová v době, kdy byla ministryní zahraničí, používala k pracovní korespondenci i soukromý e-mail. Uznala, že to byla chyba, ale podle FBI neporušila zákon.
Tábor jeho soupeřky Hillary Clintonové je rozezlen. "Je to poprvé, co prezidentský kandidát podporuje cizí mocnost, aby vedla špionáž proti jeho politickému oponentovi," uvedl poradce Hillary Clintonové Jake Sullivan.
Demokraté tvrdí, že Rusko chce zveřejněním e-mailů Clintonovou zdiskreditovat a naopak pomoci Trumpovi, který Putinovi lépe vyhovuje.
Skupina čelných představitelů amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů v reakci na aféru vyzvala Bílý dům, aby odtajnil a zveřejnil jakékoli informace, které mají zpravodajské služby k dispozici ohledně hackerského útoku na servery Demokratické strany.
"Vzhledem k závažné povaze tohoto útoku a k faktu, že se nakonec může prokázat státem podporovaný pokus manipulovat prezidentskými volbami, věříme, že je na místě zvýšená míra transparentnosti," napsali v dopisu prezidentu Baracku Obamovi senátorka Dianne Feinsteinová a poslanec Sněmovny reprezentantů Adam Schiff.