Clintonová se stala prezidentskou kandidátkou. Sanders zastavil hlasování, aby ukázal jednotu strany

ČTK ČTK
27. 7. 2016 6:11
Demokratická strana na svém sjezdu ve Filadelfii oficiálně nominovala Hillary Clintonovou do letošních prezidentských voleb. Clintonová se stala první ženou, které se to u kterékoli ze dvou hlavních stran v USA podařilo. Poté, co v hlasování jednotlivých států unie Clintonová překonala potřebný počet 2382 hlasů, se její dřívější soupeř Bernie Sanders chopil mikrofonu a požádal delegáty, aby pozastavili pravidla a bývalou první dámu a bývalou šéfku americké diplomacie nominovali aklamací, tedy jednomyslným schválením bez hlasování. To se také stalo. Clintonová se v listopadu utká s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem.
Krátce poté, co ji demokratický sjezd zvolil prezidentskou kandidátkou, se Hillary Clintonová objevila na obří obrazovce a delegátům na dálku poděkovala ze svého domova v New Yorku
Krátce poté, co ji demokratický sjezd zvolil prezidentskou kandidátkou, se Hillary Clintonová objevila na obří obrazovce a delegátům na dálku poděkovala ze svého domova v New Yorku | Foto: Reuters

Filadelfie - Hillary Clintonová se na demokratickém sjezdu ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. V listopadových volbách se střetne s uchazečem republikánů Donaldem Trumpem.

Sama Clintonová později v přímém přenosu ze svého domova poděkovala asi 5000 delegátů za bezprecedentní proražení "skleněného stropu", pomyslně a historicky omezujícího ženy. "Jestli jsou ještě vzhůru a sledují nás nějaké holčičky, chtěla bych jim říct, že se možná stanu první prezidentkou, ale jedna z vás bude příští prezidentkou," řekla na závěr.

Zajistil Sanders jednotu?

Poté, co v hlasování jednotlivých států unie Clintonová překonala potřebný počet 2382 hlasů, se její dřívější soupeř Bernie Sanders chopil mikrofonu a požádal delegáty, aby pozastavili pravidla a bývalou první dámu a bývalou šéfku americké diplomacie nominovali aklamací, tedy jednomyslným schválením bez hlasování. To se také stalo.

Před osmi lety tak postupovala i sama Clintonová, aby symbolicky uvolnila cestu pozdějšímu prezidentu Baracku Obamovi.

Sandersovo gesto jednoty a konsensu mělo podle komentátorů vymazat rozpačitý dojem z chaotického prvého dne jednání nominačního sjezdu demokratů, kdy Sandersovi příznivci dávali najevo svou nespokojenost.

"To, co musíme udělat, anebo toho budeme navždy litovat, je porazit Donalda Trumpa a zvolit Hillary Clintonovou!" prohlásil Sanders ve snaze o znovusjednocení demokratů po chvílemi hořké kampani a tvrdém boji.

Ještě v pondělí nejoddanější Sandersovi přívrženci demonstrovali a vykřikovali "Za mříže!" na adresu političky pod vlivem úniku elektronické pošty, podle níž vedení Demokratické strany nadržovalo Clintonové. Sám Sanders své přívržence uklidňoval. "Hillary Clintonová se musí stát příštím prezidentem Spojených států," zdůraznil.

Sňatku jsem nikdy nelitoval, řekl Bill Clinton

Svou choť před delegáty sjezdu podpořil bývalý prezident Bill Clinton. Svěřil se, že sňatku s Hillary nikdy nelitoval, protože je to silná, chytrá, milující a pečující žena.

Zemi by měla vést i jako nejlepší tvůrce změn, jakého kdy potkal, a to v reálném, složitém životě je velice těžké dosáhnout změn. "Hillary mi otevřela oči na celý nový svět," prozradil. Poznamenal také, že mu manželka věnovala 26 let a že má v úmyslu oplatit jí stejně.

Foto: Reuters

Bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová varovala, že republikánský kandidát Trump uškodil národní bezpečnosti USA už svou kandidaturou a že magnátovo vítězství by bylo katastrofou pro Ameriku a dárkem ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Miliardáře obvinila, že pokazil vztahy s muslimskými státy a oslabil postavení USA, když pohrozil, že se odvrátí od amerických přátel a spojenců.

"Na podzim musíme udělat vše, co můžeme, aby se Hillary stala našim příštím vrchním velitelem," prohlásila Albrightová. USA podle ní potřebují ostříleného vůdce, a že Clintonová už předvedla, že dokáže konat "s chladnou hlavou a velkým srdcem".

Bývalá první dáma dění na sjezdu sledovala v televizi ve svém newyorském domově. Kandidaturu by měla formálně přijmout ve čtvrtek, kdy sjezd demokratů končí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy