Hackerský útok z Ruska vedl Guccifer 2.0. Pomáhá Putin Trumpovi?

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 7. 2016 10:52
"Zdrojový kód, který jsme viděli v souvislosti s tímto hacknutím, je typický pro Rusko a nese všechny známky toho, že jej použil někdo z této země," prohlásil analytik Bob Gourley, který vede společnost Cognitio, poskytující služby v oblasti kyberbezpečnosti. Donald Trump i Kreml jakákoliv nařčení označují za absurdní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Hackeři, kteří napadli počítače Demokratické strany a předali e-maily serveru WikiLeaks, pravděpodobně pocházejí z Ruska a jsou ve službách Kremlu.

K tomuto názoru se kloní experti, kteří analyzují útok, jehož první obětí se stala Debbie Wassermanová Schultzová, dosavadní šéfka strany a manažerka předvolební kampaně Hillary Clintonové.

Podle listu New York Times zpravodajské služby předaly prezidentovi Baracku  Obamovi v úterý zprávu, ze které vyplývá, že zapojení ruské vlády do napadení počítačové sítě je jasné a prokazatelné.

CrowdStrike - agentura specializující se na kyberbezpečnost - označila útok za vysoce profesionální práci. Podle ní lze jasně identifikovat dvě skupiny hackerů pocházejících z Ruska.

Společnost ThreatConnect identifikovala skupinu, která používá přezdívku Guccifer 2.0 a vydává tuto fiktivní osobu za rumunského občana. Od Guccifera 2.0 pravděpodobně dostala ukradené materiály WikiLeaks a následně je zveřejnil.

Zkoušeli to i na republikány

Útočníci používali stejné kódy jako hackeři, kteří se dříve snažili dostat do systému prezidentské administrativy v USA a také ministerstva zahraničí.

Analytik Bob Gourley ze společnosti Cognitio, která se rovněž věnuje kyberbezpečnosti, uvedl pro agenturu Bloomberg: "Zdrojový kód, který jsme viděli v souvislosti s tímto hacknutím, je typický pro Rusko a nese všechny známky toho, že jej použil někdo z této země.“

Hackeři se snažili dostat také do počítačů Republikánské strany, ale z nich žádná data na veřejnost nepronikla. Server WikiLeaks obdržel a zveřejnil pouze záznamy demokratů.

V táboře Hillary Clintonové tento fakt vede k závěrům, že za napadením je Rusko a snaží se tímto způsobem podpořit republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Ten je vstřícnější k Moskvě než Hillary Clintonová a více se vyjadřuje pro dialog a spolupráci s prezidentem Vladimirem Putinem.

Z uniklých e-mailů a dalších dokumentů vyplývá, že vedení Demokratické strany v primárkách stranilo Clintonové a snažilo se "potopit" jejího soupeře Bernieho Sanderse.

Lavina odmítání a popírání

Donald Trump se nevyjádřil přímo k útoku, ale označil za absurdní myšlenku, že se mu Putin snaží tímto či jakýmkoliv způsobem v předvolební kampani pomoci.

"Je to jedna z nestřelenějších konspiračních teorií, jakou jsem kdy slyšel,“ řekl na shromáždění ve Winston-Salemu v Severní Karolíně.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil obvinění na adresu Kremlu za absurdní.

Stejně tak WikiLeaks odmítá nařčení, že se zveřejňováním dat - dodaných ruskými hackery - stává prodlouženou rukou Kremlu.

"Není žádný důkaz, že za tím stojí ruské výzvědné služby. Tvůrci kampaně Clintonové se tímto obviněním jen snaží přenést pozornost jinam," řekl v rozhovoru pro televizi NBC zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který už několik let žije v azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Český kryptolog a uznávaný specialista v tomto oboru Vlastimil Klíma před časem Aktuálně.cz řekl, že Rusové dokážou své klíčové počítače dobře ochránit. Jsou absolutní světovou špičkou, co se týká šifer a zabezpečené komunikace.

"Je to součást špionáže a kontrašpionáže, ve které chtějí být na absolutním vrcholu. Je evidentní, že  mají klíčové počítače zabezpečeny tak, že mohou provádět operace s tajnými daty. Mají velice kvalitní a složité šifry," řekl Klíma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy