Čínská vakcína je podle Babiše v Srbsku velmi populární i proto, že je dodávána s injekční stříkačkou a jehlou. Země podle něj objednala čtyři miliony dávek vakcíny od Sinopharmu a dva miliony dávek ruského preparátu Sputnik V. "Občané mají možnost si vybrat a pokud nechtějí nějakou, počkají si na tu, kterou si vybrali," uvedl Babiš. Česká delegace podle něj v Srbsku získala velké množství informací o procesu vakcinace.
Balkánská země je podle Babiše na druhém místě v Evropě v počtu podaných vakcín po Velké Británii. Denně se v Srbsku aktuálně očkuje 30 000 až 53 000 lidí, uvedl. Premiér zopakoval svůj postoj, že zásadní je zajistit bezpečnou vakcínu pro občany a oprostit se od politiky. Ruskou a čínskou vakcínu zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Podle Babiše by bylo zajímavé zjistit, zda by měli čeští občané o podobné preparáty zájem.
Novinářům předseda vlády řekl, že ho německá kancléřka Angela Merkelová informovala, že bude hovořit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ohledně možné registrace čínské vakcíny u EMA. "Je to v tuto chvíli asi jediná vakcína na světě, která je vyrobena tradičním způsobem, je velice bezpečná a je dostupná ve větším množství," poznamenal.
Premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že Srbsko je jednou z nemnoha zemí, které vyžadují zapojení praktických lékařů do systému očkování. Páteřní sítí pro vakcinaci jsou podle něj polikliniky, kromě toho jsou vystavěna i velkokapacitní očkovací centra, která mají vysokou rezervní kapacitu. Jedno z nich na výstavišti v Bělehradě česká delegace navštívila.
Možnost vybrat si vakcínu považuje Prymula za dobrou. Lehce ale komplikuje systém očkování, neboť v centrech musí být speciální sály pro jednotlivé vakcíny, aby nedocházelo k mísení, řekl novinářům na závěr cesty.
Brnabičová uvedla, že Srbsko má se všemi využívanými vakcínami výborné zkušenosti. Rusko podle ní připravuje i další vakcínu Sputnik Lite. Srbsko zároveň jedná s Ruskem o možnosti vyrábět vakcínu Sputnik V na území balkánského státu. Ve čtvrtek by měla dorazit delegace z Ruské federace.
Na pracovní cestu s Babišem stejně jako minulý pátek do Maďarska vyrazili například premiérův poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.
Babiš bude odpoledne jednat i se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a navštíví velkokapacitní očkovací centrum na bělehradském výstavišti. Doprovodí jej kromě Brnabičové též srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar.