Clintonová: Rusko znovu ovlivňuje americké volby, chce rozdělit Trumpovy odpůrce

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2019 13:04
Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se znovu vměšuje do prezidentských voleb ve Spojených státech. Podporuje podle ní nejmenovanou demokratickou političku, která by jako třetí kandidátka rozdělila liberální voliče a pomohla Trumpovi ke znovuzvolení.
Foto: Reuters

Clintonová dotyčnou političku nejmenovala, obecně se ale předpokládá, že hovořila o havajské kongresmance Tulsi Gabbardové. "Myslím si, že si vybrali někoho, kdo se uchází o demokratickou nominaci, a chtějí, aby kandidoval jako nezávislý," prohlásila někdejší šéfka americké diplomacie Clintonová. "Je to favoritka Rusů, kteří ji podporují prostřednictvím mnoha internetových stránek, počítačových robotů a dalšími způsoby," dodala.

Gabbardová na výroky Clintonové reagovala rozhořčeně, obvinila ji, že se snaží zničit její pověst, a označila exministryni za zbabělce. Možnost, že by kandidovala jako nezávislá, Gabbardová již dříve odmítla.

"Skvělé! Vy, královna intrik, ztělesnění korupce a hniloby, která tak dlouho rozkládala Demokratickou stranu, jste konečně vyšla zpoza závěsu," napsala na Twitteru. "Nyní je jasné, že primárky budou mezi námi dvěma. Neschovávejte se zbaběle za své prostředníky," dodala a vyzvala Clintonovou, aby se jí v boji o Bílý dům postavila přímo.

Podle Clintonové by Rusové podobně mohli využít také neúspěšnou prezidentskou kandidátku Strany zelených z roku 2016 Jill Steinovou. "Vědí, že bez kandidáta třetí strany nemohou vyhrát," uvedla Clintonová, která označila Trumpa za "sen ruského prezidenta Vladimira Putina".

Steinová získala ve volbách v roce 2016 pouhé jedno procento hlasů, podle některých demokratů ale v klíčových státech jako Michigan, Pensylvánie a Wisconsin sebrala hlasy Clintonové a přispěla tak k Trumpovu vítězství.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že dokumenty zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval případem vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016, ukazují, že ruští státní příslušníci a firmy pracovali ve prospěch kampaně Steinové s cílem poškodit Clintonovou.

Steinová ve svém pátečním vyjádření na twitteru obvinila Clintonovou z "šíření konspiračních teorií s cílem ospravedlnit vlastní neúspěch, místo toho, aby se zabývala skutečnými důvody porážky demokratů v roce 2016".

 

Právě se děje

Další zprávy