Ruské lži šíří i Zeman, řekl v Kongresu USA český expert. Vlastizrada, tvrdí Ovčáček

Vlivní představitelé evropských států často opakují prokremelskou propagandu, dávají těmto zprávám legitimitu a šíří je mezi nové publikum, prohlásil na půdě amerického Kongresu český expert na ruské dezinformace Jakub Kalenský. Analytik think-tanku Atlantic Council, který dříve působil v týmu EU pro boj s ruskou propagandou, jako jednoho z politiků, kteří ruské lži v minulosti zopakovali, uvedl českého prezidenta Miloše Zemana.
Video: House Foreign Affairs Committee

"Pocházím ze země, která má poněkud prokremelského prezidenta, a když došlo k útoku v Salisbury (útok novičokem na Sergeje Skripala a jeho dceru, pozn. red.), Rusové začali šířit hned několik verzí toho, co se stalo, které byly v rozporu s fakty," řekl Kalenský. Jako příklad jedné z dezinformací uvedl, že ruská média tvrdila, že novičok se vyráběl kromě Ruska také v Česku.

"Český prezident byl jedním z prvních, kdo tuto dezinformaci zopakoval. Ruská dezinformační mašinerie pak hned začala opakovat větu: Jak dokonce připustil český prezident, Češi vyrábějí novičok," uvedl Kalenský. Následně už podle něj bylo pro laiky obtížnější dohledat, že původní verze této dezinformace vznikla v Rusku, a ne v Česku. Zeman tak z jeho pohledu, podobně jako někteří další evropští politici sehrál roli v šíření ruské propagandy.

Jakub Kalenský v Kongresu USA.
Jakub Kalenský v Kongresu USA. | Foto: Foreignaffairs.house.gov

"Zaznamenal jsem mezi kongresmany pár rozhořčených výrazů a zavrtění hlavou. Na druhou stranu myslím, že oni sami mají zkušenost s tím, kdy prezident pomáhá šířit kremelské dezinformace," uvedl Kalenský na dotaz deníku Aktuálně.cz.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček se proti jeho slovům ohradil a za dezinformace označil naopak Kalenského svědectví ve výboru. "Fake news a plivání na Českou republiku v zahraničí. Říká se tomu vlastizrada," napsal redakci.

Právě nedostatečnou politickou vůli ukazovat na ty, kdo dezinformace šíří, a bojovat s nimi, jmenoval Kalenský jako jeden z hlavních důvodů, proč je podle něj ruská propaganda úspěšná.

"Obávám se, že Kreml momentálně vyhrává informační válku, kterou vede proti západním demokraciím. A to hlavně proto, že my na Západě si neuvědomujeme, že v takové válce jsme. Nerozumíme tomu, co už nás tato válka stála a co nám ještě způsobí v budoucnosti," řekl v Kongresu Kalenský. 

Podobně mluvili i další tři odborníci, které před zákonodárce pozval Bill Keating, člen Sněmovny reprezentantů a předseda jejího zahraničního podvýboru, který se zabývá mimo jiné ruským ovlivňováním voleb. Od Kalenského a například finské novinářky Jessikky Aroové, která odkryla trollí farmy v Petrohradě a opakovaně čelila výhrůžkám smrtí, chtěli slyšet, jak se dá proti dezinformacím bojovat, aby Washington předešel vměšování do kampaně, které zažil při prezidentských volbách v roce 2016. 

"Naše tajné služby se shodují v tom, že USA bude znovu čelit ruským útokům na volby i na náš demokratický proces, proto chceme slyšet, jak se v tomto ohledu poučila Evropa, která s podobnými aktivitami má zkušenosti už ze sovětské éry," řekl Keating směrem k panelu, kde seděl i Kalenský.

Český expert ve svých doporučeních uvedl, že klíčové je dezinformace dokumentovat, šířit o nich osvětu, omezit slabiny v informačním prostoru, ve kterém se vyskytují, a trestat viníky. Zda se některé jeho rady přetaví v části legislativy, nechtěl odhadovat. Kalenský ale přiznává, že ze slyšení měl optimističtější pocit, než když vystupoval před politiky v mnoha evropských městech.

"Samozřejmě je příjemné být v Kongresu, ta atmosféra, která tam na člověka dýchne, se s českým parlamentem asi nedá moc srovnávat. Na druhou stranu, jsem dost orientovaný na výsledky, takže až uvidím, že ta naše svědectví přispěla k něčemu užitečnému, budu mít pocit určitě lepší," řekl analytik po slyšení.

Kdo je Jakub Kalenský

Jakub Kalenský je analytik v prestižním americkém think-tanku Atlantic Council, ve kterém se zaměřuje na dezinformace ve východní Evropě. Do října 2018 působil jako lídr v týmu East Stratcom, kde měl v rámci evropské diplomacie za úkol bojovat přímo s kremelskou propagandou. Na starosti měl například kampaň EUvsDisinfo nebo týdeník #DisinfoReview. V minulosti pracoval jako politický novinář v Hospodářských novinách, České pozici nebo České televizi. V roce 2012 získal cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy