Joe Biden v ohrožení. Demokraté chtějí sesadit Trumpa, aféra ale už škodí i jim

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 10. 2019 15:28
Američtí demokraté doufají, že jejich snaha o odvolání Donalda Trumpa z funkce je jejich vítěznou kartou do prezidentských voleb v roce 2020. Jenže tzv. impeachment může výrazně oslabit i jejich vlastního favorita a možného Trumpova vyzyvatele, bývalého viceprezidenta Joea Bidena.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů Kongresu ženou vyšetřování prezidenta rychle vpřed. K výslechu si už předvolali řadu současných či bývalých členů Trumpovy administrativy. A pod pohrůžkou žalob za "pohrdání Kongresem" si nejen od Bílého domu, ale také od Pentagonu a ministerstva zahraničí vyžádali dokumenty, které se k celé kauze vztahují.

Podle demokratů Donald Trump zneužil svůj úřad, když měl letos v létě naléhat na ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského, aby nechal vyšetřovat podnikatelské aktivity Huntera Bidena, syna svého rivala Joea Bidena.

Demokraté zároveň tvrdí, že Trump tento tlak na Kyjev propojil se zadržením vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 391 milionů dolarů (9,2 miliardy korun), kterou už loni na podzim schválil Kongres.

Prezident Trump ale přešel do protiútoku. Podle něho jde o politický "hon na čarodějnice". Trump záměrně používá výraz, kterým už zpochybňoval tzv. ruskou kauzu. V té se nakonec po dvouletém vyšetřování neprokázalo podezření, že by Trumpův tým spolupracoval s Rusy v jejich snaze ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2016.

A kromě toho, že Trump označuje impeachment právě ve vztahu k ruské kauze za další "zoufalou" snahu demokratů zrušit výsledky voleb 2016, je tentokrát zcela adresný. Snaží se obrátit impeachment přímo proti svému možnému soupeři v příštích volbách v roce 2020, současnému favoritovi mezi demokratickými kandidáty Joeu Bidenovi.

"Bidenova rodina byla ZAPLACENA, jasně a jednoduše. Ospalý Joe říká, že nikdy nemluvil s tou ukrajinskou společností, ale pak se objeví fotka, na které hraje golf se šéfem firmy a Hunterem," napsal Trump v neděli na Twitter v jednom z mnoha obdobných výpadů.

Podle Trumpa to byl Joe Biden, kdo jako tehdejší viceprezident USA v roce 2016 donutil vládu v Kyjevě, aby vyměnila tamního státního prokurátora. Důvodem mělo být podle Trumpa to, že zmíněný prokurátor předtím vyšetřoval ukrajinskou plynárenskou společnost Burisma, v jejímž vedení působil Bidenův syn Hunter.

Vedení republikánské strany (RNC) před víkendem zahájilo novou kampaň, ve které voliče žádá o finanční příspěvky na volby 2020 a jejíž apel je namířen právě proti Bidenovým.

"Americký lid si zaslouží znát PRAVDU o Joeovi a Hunterovi Bidenových a je na vlastencích, jako jste VY, abyste je pohnali k zodpovědnosti," říká prohlášení RNC.

Jako zápas v blátě…

Demokraté tyto útoky označují ze nesmyslné. Upozorňují, že jako americký viceprezident Biden na Ukrajině jednal v roce 2016 i jménem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. A že i tyto instituce trvaly na odvolání prokurátora, který byl podle nich zkorumpovaný.

Podle demokratů to nemělo vůbec nic společného s členstvím Huntera Bidena ve vedení firmy Burisma. Jenže z neoficiálních vyjádření, jak je přinášejí americká média, vyplývá, že v demokratickém táboře vzbuzuje celá situace velkou nervozitu.

Demokraté se obávají, že v očích Američanů to může zpochybnit nejen celý impeachment, ale výrazně poškodit i jejich současného favorita do prezidentských voleb. Deník Washington Post k tomu například už citoval osobní zkušenost Marcie Lammersové z Las Vegas, která pracuje jako dobrovolnice v Bidenově kampani.

"Už vidím, že to je překážka. Shromažďuji příspěvky na Bidenovu kampaň a nejdříve lidé říkali 'Uvažujeme o Joevi, jsme mu nakloněni'. Teď mi do telefonu řeknou 'Když potřebuje peníze, proč si je nevezme od Ukrajiny'," uvedla Lammersová.

Někteří demokraté pak varují, že Trump se snaží Bidena zatáhnout do nevybíravého osobního souboje, ve kterém by ho pak zničil podobně, jako v roce 2016 deklasoval Hillary Clintonovou.

Podle komentátorů si toho je vědom i sám Biden. Nejdříve na Trumpovy osobní výpady nereagoval, na konci minulého týdne mu ovšem odpověděl. "Tenhle chlapík je jako všichni, kdo se snaží někoho zastrašit, ve skutečnosti je to zbabělec," prohlásil o Trumpovi.

Zároveň ale Biden znovu naznačil, že si nechce nechat vnutit Trumpovu taktiku. "Trump chce zápas v bahně. A když na to odpovíte, tak do tohoto spadnete," uvedl Biden.

Strach z Elizabeth Warrenové

Podle některých demokratů je už ale pozdě, Trumpovi se prý už podařilo Bidenovu důvěryhodnost poškodit. "Ať už je to pravda, nebo ne, musíte s tím počítat, i když tam vůbec nic není," uvedla Glen Caplinová, poradkyně bývalé demokratické prezidentské kandidátky Kirsten Gillibrandové.

Bidenovi současní soupeři o demokratickou kandidaturu na prezidenta zatím jasně stojí za jednotnou pozicí demokratů, a sice že středem impeachmentu je Donald Trump.

Jeden z Bidenových soupeřů, bývalý kongresman Beto O'Rourke, nicméně už o víkendu uvedl, že on by v Bílém domě "nepřipustil, aby kdokoli z kabinetu měl příbuzného v pozici", jakou zastával Hunter Biden v ukrajinské společnosti Burisma.

Pro Bidenovy vyhlídky by přitom bylo zničující, kdyby Trumpovy pochyby začaly - třeba jen v náznacích - využívat jeho demokratičtí soupeři. Jenže zničující by to bylo i pro celou Demokratickou stranu, vyvozují analytici ze současných průzkumů veřejného mínění.

Bidenovými nejvážnějšími soupeři o kandidaturu jsou senátoři Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders. Osmasedmdesátiletý Sanders minulý týden utrpěl infarkt. Je otázkou, zda vůbec kampaň dokončí. A i kdyby, jeho šance silně poklesly. Což do pozice druhé největší favoritky, která už také Bidenovi těsně šlape na paty, jasně staví Warrenovou.

Jenže možnosti, že s Trumpem by se měla utkat právě ona, se podle listu Washington Post obávají vlivní lidé z demokratického establishmentu, politici a dárci. Podle nich má Warrenová příliš radikální, liberálně-levicovou agendu.

"Když by ona byla vítěznou kandidátkou demokratů, nemohli bychom volit ani Trumpa, ale ani ji. Zůstali bychom doma," citoval list "významného dárce" demokratických politiků. K čemuž Washington Post už ani nemusel dodávat, že pak by v Bílém domě na další čtyři roky zůstal pravděpodobně Donald Trump.

Video: Budoucnost patří vlastencům, prohlásil Trump v OSN

Budoucnost patří vlastencům, prohlásil Trump v OSN | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 10 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy