Rusko začíná zbrojit, ale možná kývne na radar

mha
24. 3. 2008 17:10
Ke konzultacím s USA by mělo dojít už tento týden
Radar na marshallových ostrovech, který by měl stát v Brdech
Radar na marshallových ostrovech, který by měl stát v Brdech | Foto: repro Aktuálně.cz

Moskva - První ruský vicepremiér Sergej Ivanov v pondělí oznámil, že Rusko do roku 2015 více než zdvojnásobí výrobu konvenčních zbraní. Konkrétně má dojít k navýšení o 30 procent v roce 2010 a o 120 procent v roce 2015. S odvoláním na agenturu Ria-Novosti o tom informovala světová média.

Zároveň by ještě v tomto týdnu mělo dojít k rusko-americkým konzultacím na téma připravovaného protiraketového deštníku ve Střední Evropě. Ruská média se přitom odvolávají na zdroj z ruského ministerstva zahraničí.

Rusko loni v prosinci odstoupilo od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE), která byla jedním ze základních pilířů bezpečnostního uspořádání po skončení Studené války.

V příštích 8 letech by jen ruské letectvo mělo dostat 116 nových a 408 modernizovaných letadel a 156 nových a 372 modernizovaných vrtulníků. Zvýšit se má také podíl civilních produktů vyráběných ve zbrojních továrnách.

Moskvě na smlouvě vadilo to, že ji nepodepsaly nové země NATO a že západní státy odmítly podepsat její modifikovanou verzi z roku 1999. Neučinily tak proto, že Rusko odmítlo stáhnout své jednotky z Gruzie a Podněstří. Tamní vlády přitom s pobytem ruských vojsk nesouhlasí.

Dalším důvodem k odstoupení od CFE byl právě protiraketový systém. O něm má v tomto týdnu jednat ve Washingtonu ruská delegace vedená náměstkem ministra zahraničí Sergejem Kisljakem.

O radaru již minulý týden v Moskvě jednala americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová a ministr obrany Robert Gates. Ruská strana údajně reagovala vstřícně a je připravena radar tolerovat při splnění svých podmínek.

Mezi ty patří možnost pravidelných inspekcí všech zařízení v Polsku a Česku, omezení radaru tak, aby nemohl sledovat ruský vzdušný prostor a uložení raket v Polsku až tehdy, kdy se objeví konkrétní hrozba.

Na oplátku za ruský souhlas by Američané měli přestat usilovat o rychlý vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO. Právě na dubnovém summitu Severoatlantické aliance by odcházející prezidenti Bush a Putin mohli podepsat dohodu o radaru.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Další zprávy